Nemzetközi erőfeszítéseket szorgalmazott a magas afrikai gyermekhalandóság visszaszorítására az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), amely szerint a Föld második legnagyobb kontinensén csaknem minden ötödik gyermek meghal még ötéves kora előtt.
Afrikában minden ötödik gyerek ötéves kora előtt hal meg
Az UNICEF becslései szerint a Szaharától délre elterülő afrikai országokban évente 4,7 millió kisgyermek hal meg, ami hozzávetőlegesen fele a világon életét vesztő összes gyereknek, jóllehet Afrikában a Föld népességének mindössze 12 százaléka él.
A helyzet ugyan valamelyest javult az 1960-as évek óta a védőoltások kampányszerű bevezetésének és az általános tisztasági előírások fokozottabb betartásának köszönhetően, Botswanában, Kamerunban, Elefántcsontparton, Kenyában, a Dél-afrikai Köztársaságban, Szváziföldön és Zimbabwéban az utóbbi tíz évben mégis nőtt a gyermekhalandóság, míg tíz további országban megrekedt az 1990-es év szintjén.
Az UNICEF kiemelte, hogy az afrikai gyerekekre olyan elkerülhető és kezelhető betegségek jelentik a legnagyobb veszélyt, mint a malária, a hasmenés, a tüdőgyulladás vagy a kanyaró. A legtöbben nem sokkal születésük után vagy életük első heteiben meghalnak.
Dietrich Garlichs, az UNICEF németországi vezetője botránynak nevezte az afrikai gyermekek "tömeges csendes halálát". "Olyan egyszerű és viszonylag olcsó módszerekkel, mint a védőoltások, irtóanyaggal átitatott szúnyoghálók vagy képzett bábák munkába állítása, egyedül Afrikában évente egymillió kisgyermek életét lehetne megmenteni" - jelentette ki.
A hét legfejlettebb ipari állam és Oroszország (G8) jövő heti csúcstalálkozójára utalva Garlichs óva intett attól, hogy túlzott reményeket tápláljanak az afrikai országok adósságának tervezett elengedését illetően. Elismerte ugyan, hogy ez valóban segítség, de véleménye szerint sokkal többet nyomna a latba, ha a fejlődő országok méltányos feltételekkel juthatnának ki a világpiacra, és az iparilag fejlett országok fokozatosan csökkentenék a mezőgazdasági termelőiknek nyújtott támogatásokat.
(MTI)