Nyári viharok a nyomasztó hőség után
Felhőszakadás mosta Németország déli és nyugati tájait szerdán este és a csütörtökre virradó éjszakán. A nagy esőzés tetemes károkat okozott Hessen tartományban, s 45 percre megbénította az ország legnagyobb repülőtere, a frankfurti reptér forgalmát. Hat járatot törölni kellett, a többi járat pedig csak jelentős késéssel tudott elindulni. Az érkező járatok közül hármat át kellett irányítani más repülőtérre. A labdarúgó konföderációs kupa Frankfurtban zajló döntőjén nemcsak a játékosok áztak bőrig, hanem - a stadion lelátóit védő, szupermodernnek kikiáltott tetőzet ellenére - a nézősereg is. A szintén Hessen tartománybeli Darmstadtban számos pince víz alá került, és sok közutat is le kellett zárni, annyira elárasztotta a csapadékvíz.
A felhőszakadás nyomán utcákat, pincéket öntött el a víz Rajna-Pfalz tartományban. A szélvihar időnként elérte a 138 kilométeres óránkénti sebességet. Bajorországban több mint egymillió euróra rúgnak a károk; különösen Nürnberg környékén érkezett sok segélyhívás a mentőkhöz, a tűzoltókhoz és a rendőrséghez. Baden-Württembergben belecsapott a villám egy papírgyár faraktárába; tűz ütött ki, de személyi sérülés nem történt.
Szerdáig hőség gyötörte a svájciakat, az esti órákban azonban sok esővel, jégesővel és 110 kilométeres óránkénti sebességet elérő viharos széllel beköszöntött a talán nem így várt enyhülés. Országszerte elárasztott pincék, letört faágak, kidőlt fák jelezték a vihar vonulásának útját. A kidőlő fák sokfelé leszakították a villanyvezetékeket, kieséseket okozva az áramszolgáltatásban. Fribourgban életét vesztette egy középkorú nő, mert rászakadt egy súlyos faág. St. Gallen térségében egy közút mellett álló fenyő rázuhant egy arra haladó gépkocsira. A jármű öt utasa - két felnőtt és három gyerek - megsérült.
Hollandiában is felborította a nyári vihar az élet normális rendjét. Különösen nagy károk keletkeztek a Rotterdam melletti Gorinchem településen. Az önzönvíz elárasztotta a városka pincéit, és egy időre járhatatlanná tette utcáit.
Európától távoli térségek is sínylik jelenleg felhőszakadások és a nyomukban járó áradások következményeit. Afganisztán délkeleti részén öt ember életét vesztette a felhőszakadások nyomán keletkezett áradásban. A megáradt vízfolyások számos lakóházat elmostak Hoszt térségében.
Ausztrália délkeleti részén több mint hatezer ember menekült el a Wilson folyó fenyegető áradása elől. Az utóbbi napok fergeteges esőzései miatt veszélyesen magasra emelkedett a folyó vízállása a Sydneytől 600 kilométernyire északra fekvő Lismore város környékén, s valószínűnek látszik, hogy a víz rövidesen átbukik a gáton.
(MTI/AFP/dpa)