Éles szlovák bírálat Budapestnek
Budapesttel megfelelő szinten lévő, jó a viszonyunk, ám a magyar kisebbség problémakörével kapcsolatban déli szomszédunk mintha nem venné figyelembe közös uniós tagságunkat és a szlovákiai magyarok tényleges helyzetét és jogállását - jelentette ki Eduard Kukan a külföldi szlovák diplomáciai missziók vezetőinek éves tanácskozásán. A külügyminiszter szerint Magyarország újabb egyoldalú döntéseket hoz, amelyek ellentétesek a nemzetközi joggal, továbbá az unió rendelkezéseivel és joggyakorlatával. - Sajnos semmi sem utal arra, hogy a jövő évi magyarországi parlamenti választások után javulás állhatna be. Ennek éppen az ellenkezője várható. Nyíltan meg kell mondanom, hogy a magyar féltől egyoldalú lépései megszüntetését várjuk el, s olyan eljárásokat tartunk kívánatosnak, amelyek összhangban vannak a két országban élő kisebbségek oktatásának és kulturális életének kölcsönös támogatásáról rendelkező kétoldalú egyezségekkel, valamint az uniós jogi normákkal - szögezte le. Juraj Tomaga pozsonyi külügyi szóvivő nem volt hajlandó részletezni, vajon a szlovák diplomácia vezetője milyen egyoldalú magyar lépésekre gondolt.
Elemzők tudni vélik, hogy Pozsony a Benes-dekrétumok felemlegetését, az autonómiafelvetéseket, az anyaországi és a szlovákiai magyarok elevenebb kapcsolattartását és a nemzeti útlevél bevezetésének módját sem találja megnyugtatónak. Ennek korábban Mikulás Dzurinda kormányfő is jelét adta, amikor április közepén lemondta a Gyurcsány Ferenc által kezdeményezett nem hivatalos találkozóját.
- Nincs hivatalos információm, hogy szlovák kollégám milyen konkrét üggyel kapcsolatban beszélt az egyoldalú magyar lépésekről, így érdemben nem tudok reagálni a pozsonyi bírálatra - mondta a Népszabadságnak telefonon a Szlovéniában tartózkodó Somogyi Ferenc külügyminiszter.