Gyorstalpaló a Nagy Könyvért
A határidők biztosan csúszni fognak - nyilatkozta lapunknak Sipos Pál, az MTV művelődési főszerkesztője. Ez a legoptimistább forgatókönyv, miután a médiahatóság a múlt héten problémákat talált az egyik pályázatnál. Ennek a 450 milliós keretéből számít - előzetes szóbeli ígéret alapján - 300 millióra a Magyar Televízió A Nagy Könyv program folytatásához. Egyelőre azonban hiába. Az ORTT ugyanis éppen arra hivatkozva nyúlt bele a pályázatba, és váltotta le az azt lebonyolító szervezet vezetőjét, mert külön "gyorstalpalót" tartottak az MTV által kiválasztott tizenkét producernek a formai és tartalmi követelményekről. A beígért támogatástól nem akartak ugyanis formai hibák miatt elesni.
A dolog akkor bukott ki, amikor egy - a filmezésben nem, a turizmusban és a növénytermesztésben viszont annál inkább ismert - cég vezetője az utolsó pillanatban azonnali intézkedést kért a pénzosztó hatóság elnökétől, mert ő nem kapott lehetőséget a konzultációra, így szerinte az esélyek nem egyenlők. (A panaszkodó cég egyébként - más okok miatt - nem tudott volna indulni a pályázaton.) Mint kiderült, a panasz kiváló alkalmat adott az ORTT-ben ülő testületi tagok többségének, hogy végre leváltsák a pályázatokat levezénylő Műsor-szolgálati Alap igazgatóját. Ezzel egy időben 11 nappal meghosszabbították a pályázatok beadási határidejét.
Az MTV-ben egyelőre várnak. A 300 millió forintot azoknak a kampányfilmeknek az elkészítésére fordítanák, amelyekkel a top 12-be bejutó regényeket népszerűsítenék. Miután 26 perces alkotásokról van szó, és ezekből 12 készül, egy percre egymillió forintos költség jut. Sipos Pál szerint ez átlagos a filmkészítésnél, ráadásul szükség van külföldi forgatásokra, például Gabriel García Márquezről nem lehet a budapesti Állatkertben forgatni. Minőségi követelményeket támaszt A Nagy Könyv ötletgazdája, a BBC is, amely bemutatta a saját műsorába készült kampányfilmeket. Kérdésünkre, hogy miért nem a regényekből készült filmeket mutatják be (nagy többségükből készült ugyanis adaptáció), Sipos azt mondta: mert éppen arra akarják rávenni az embereket, hogy olvassák el a könyveket, ne a tévében nézzék meg.
Sipos egyébként maga is furcsa helyzetnek nevezte, hogy ilyen körülmények között jutnak a támogatáshoz. A köztévé amúgy saját költségvetéséből ennyi pénzt nem tud erre a célra fordítani. Sőt pályázni sem tudott, mert köztartozásai miatt ezt nem tehette meg. Ehelyett producereket kért fel, hogy induljanak. Ezzel pedig meghatározta azt is, hogy kik nyerhetnek. A pályázati anyaghoz ugyanis csatolni kell egy nyilatkozatot, hogy az elkészülő művet levetíti a tévé. Az MTV erre a projektre másnak nem adott ilyet, ezzel ugyanakkor felbőszítette a médiatestület néhány tagját, akik nehezen fogadják el, hogy a köztévé diktál ebben a helyzetben. (A pályázati keretből fennmaradó, nem "nagy könyves" 150 millióért Duna TV-s produkciók is harcolhatnak.)