Blair: nem hagyjuk cserben az új EU-tagokat
Tony Blair brit kormányfő tegnapi londoni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy már hallott Gyurcsány kezdeményezéséről. A felvetést "nagy érdeklődéssel fogadta", de azt "még nem tanulmányozta behatóan" - írta londoni tudósítónk. Blair ugyanakkor hangsúlyozta: az EU-nak biztosítania kell, hogy a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország megkapja a szükséges pénzügyi támogatást. - Nagy-Britannia a bővítés bajnoka volt, és nem fogja cserben hagyni az új tagállamokat - hangoztatta a brit miniszterelnök, aki szerint nem lenne szerencsés, ha a szükséges finanszírozási modellről a nyilvánosság előtt kezdenének alkudozni. Kedden Budapesten tárgyal John Prescott brit miniszterelnök-helyettes, s a tárgyalások egyik fő témája lesz a következő EU-költségvetés.
Brüsszel szintén még csak ismerkedik a magyar javaslattal, ezért túl korai lenne mérleget vonni a "Budapesti kompromisszum" nevet viselő Gyurcsány-javaslatról - derült ki brüsszeli tudósítónk körkérdéséből, aki a költségvetési ügyekben illetékes EU-intézményeket keresett meg.
Ezek közül a legfontosabbnak, a tagállamközi tanácsnak a napirendje már nagyköveti szinten is jó előre kötött. A magyar EU-képviseleten most várják a Gyurcsány-javaslat részleteit, hogy legalább informálisan megoszthassák a többi tagállammal. Az EU-tanácsban egy forrásunk elképzelhetőnek tartotta, hogy a briteknek megtetszik a magyar javaslat, mert 1. leveszi róluk a felelősség terhét abban az esetben, ha a soros EU-elnökségük idején nem születik megállapodás a 2007-2013-as keretköltségvetésről. 2. Maguk is felvetették a hétéves büdzsé felülvizsgálatának lehetőségét - mégpedig 2008-tól.
Elég szkeptikusan nyilatkoztak az Európai Bizottságnál. - Akár három, akár hét évről beszélünk, kemény tárgyalásokra kell számítani pusztán a kiadási oldalt tekintve is - mondta lapunknak Ewa Hedlund, a költségvetésért felelős EU-biztos, Dalia Grybauskaite szóvivője. Más bizottsági források arra célozgattak: Brüsszel a hosszú távú tervezésben érdekelt. - Nem lehet a hétéves pénzügyi perspektívából egyszerűen leszakítani három évet, s azt mondani: legyen ez a büdzsé! Ez kettétörné a felzárkóztatási és a fejlesztési programokat.
Az uniós pénzek kapcsán Tony Blair egy racionálisabb költségvetés irányába tartó folyamatról beszélt. Világos, hogy Gyurcsány miniszterelnök megértette, milyen lehetőségek rejlenek ebben, amikor előállt az átmeneti költségvetés gondolatával. Várjuk a javaslat részleteit - mondta tegnap a Teleki-intézetben Michael Ward, a brit nagykövetség második embere. (Munkatársunktól)