Bükkszú és díszbogár pusztítja a zalai erdőket
A Zalaerdő Rt. összesen 52 hektár területű erdejének tavasszal csak alig egy százaléka volt erősen fertőzött gyapjaspillelárvával, mégsem lehettek nyugodtak a zalai erdészek: hernyóinvázió helyett ugyanis a zöld karcsú díszbogár és a bóbitás bükkszú pusztítására készülhettek.
Bodor György, a Zalaerdő Rt. erdőgazdálkodási osztályvezetője elmondta: hogy a két kártevő a legértékesebbnek számító fafajukat, a teljes állomány csaknem huszonkét százalékát jelentő bükköt támadja meg. Hozzátette: a múlt évben a két kártevő miatt 165 hektáron kellett kivágni fákat, majd azok helyére újakat ültetni. A kár értéke elérte a félmilliárd forintot - mondta Bodor György. Az osztályvezető kitért arra is: a fák jelenlegi állapotából ítélve elképzelhető, hogy az év végéig a tavalyinál akár kétszer nagyobb pusztítást végeznek a kártevők. Ennek főként az az oka - folytatta Bodor György -, hogy az utóbbi években kevés csapadék hullott, így a sok vizet igénylő bükkfák ellenálló képessége csökkent.
A zöld karcsú díszbogár és a bóbitás bükkszú a fa testében él, és mivel a kéreg alá nem lehet a növényvédő szert bejuttatni, nincs hatékony védekezés ellenük. A kártevők olyan gombafajokat is hordoznak, terjesztenek, amelyek elősegítik az egyébként is könnyen korhadó bükkfa elhalását.