A semminél is jobb a rossz kompromisszum
A legutóbbi EU-csúcs világosan megmutatta, az egyes tagállamok eltérő álláspontjai olyan elvi különbségeket takarnak, amelyek már nem oldhatók meg az eddigi rutinszerű alkudozással. Magyarországnak - a többi új tagállamhoz hasonlóan - a legrosszabb költségvetési kompromisszum is jobb a semminél, vagyis ha az uniónak 2007-től egyáltalán nem lenne büdzséje. A magyar kormány ezért próbálja az egyeztetési folyamatot a "Budapesti formulával" kimozdítani a zsákutcából - erről Somogyi Ferenc külügyminiszter beszélt tegnap Budapesten újságírók előtt.
A "Budapesti formulával", más megnevezéssel "Budapesti kompromisszummal" Gyurcsány Ferenc kormányfő állt elő pénteken Bécsben. Az egy héttel a kudarcba fulladt EU-csúcs után bejelentett felvetés lényege: ha a júliustól induló brit soros elnökség alatt nem sikerült megegyezésre jutni a 2007- 2013 közötti időszakra szóló uniós költségvetésről, akkor a 2006 januárjában kezdődő osztrák elnökség idején dolgozzanak ki egy átmeneti, mindöszsze három évre szóló büdzsét. - Magyarország is abban érdekelt, hogy a brit soros elnökség kompromisszumos megoldást találjon, a jelenlegi vitákat látva ezt a legnagyobb jóindulattal sem lehet garantálni. Az Európai Unió ugyanakkor nem maradhat költségvetés nélkül - hangoztatta Somogyi, aki szerint egy esetleges átmeneti büdzsé alapját a luxemburgi soros elnökség alatt kidolgozott úgynevezett 5. variáció képezhetné.
A "Budapesti formula" várhatóan John Prescott brit miniszterelnök-helyettes keddi budapesti tárgyalásain is téma lesz. Prescott-tal Gyurcsány már konzultált múlt pénteken Bécsben. Wolfgang Schüssel osztrák kancellár a kezdeményezést érdekesnek, okszerűnek nevezte.
A magyar javaslat egyúttal sürgeti a tagállamokat, hogy egy átfogó reformmal igyekezzenek a kor realitásaihoz igazítani az EU korszerűsített büdzséjét is. Somogyi szerint a jövendőbeli tételek és nagyságrendek meghatározásakor olyan kérdésekről kell majd dönteni, mint a jelenleg Franciaországnak kedvező agrártámogatások elosztása vagy a Nagy-Britanniának járó, még Margaret Thatcher által kiharcolt visszatérítés. Szintén eldöntésre vár, hogy a megreformált unió a közös kasszában lévő pénzeket az európai szociális modell megőrzésére vagy a nemzetközi versenyképességet erősítő területek fejlesztésére fordítsa.