Elbizonytalanodó kormánypárti szavazók

A köztársasági elnökválasztás fejleményei még távolabb vitték az emberektől a politika világát s bizonytalanabbakká tették a kormánypártok szavazótáborait. Az MSZP támogatókat veszített, a múlt havi 23 százalékossal szemben jelenleg 20 százalékos a tábora. Az SZDSZ-nek legutóbb 3, ezúttal 2 százaléknyi szimpatizánst jelzett a felmérés. A kormánypártoktól távozó választók nem a Fideszhez, hanem a bizonytalanok közé kerültek. A fiatal demokratáknak - akárcsak májusban - 28 százalékos a táboruk, a pártoktól magukat távoltartók aránya viszont 42 százalékról 45 százalékra emelkedett.

A közéleti eseményeket figyelemmel követő, politikailag aktív rétegek körében volt leggyakoribb a szocialistáktól a bizonytalanok irányába történő elmozdulás. Az e havi változások tovább erősítették az elmúlt hónapokban is markánsan jelenlévő politikai apátiát, közömbösséget. Ennek egyik jele, hogy minden eddiginél alacsonyabb, mindössze 35 százalékos a biztos pártválasztók aránya. Közöttük a Fidesznek 52, az MSZP-nek 37 százalékos szavazótábora van, az SZDSZ pedig 4 százalékon áll. Inkább csak jelzés-, mintsem statisztikai értéke van az MDF emelkedésének, jelenleg a biztos pártválasztók 3 százalékára számíthat - ekként foglalhatók össze és értelmezhetők azok az eredmények, amelyek a Szonda Ipsos június közepén, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából származnak.

A mostani felmérés az első, amely teljes egészében a köztársasági elnökválasztás után készült s a közvélemény pártszimpátiákban érzékelhető reakcióit mutatja meg. A jelölési folyamat és a választás körülményei a választók értékítélete szerint nem nevezhető a pártok sikertörténetének. A Fidesz relatív győztes, tábora nem bővült, eddigi szimpatizánsai viszont magabiztosabbak és valamivel elszántabbak lettek. A Szocialista Párt 3 százalékpontnyi szimpatizánst veszített, maradó táborának elszántsága, aktivitása ugyan nem változott, de az önbizalma megcsappant. A középkorúak, a diplomások, a szellemi munkát végzők körében valamint a nagyobb vidéki városokban veszített viszonylag sokat a Szocialista Párt (7-12 százalékot) s itt bővült a politikát távolabbról szemlélőké (6-16 százalékkal). E csoportok közös jellemzője a politikai tudatosság, a magas szintű információfogyasztás. Választói magatartásukat nem annyira a pártváltások, sokkal inkább a rokonszenves párt elengedése-megragadása jellemzi. Inkább figyelmeztetnek, mintsem végleges intőt adnak. Éppen ezért a Fidesz újabb szavazókat ebből a körből nem tudott szerezni.

Elemzéseink alapján a bizonytalanok és passzívak között a két oldalnak nagyjából azonos mértékű tartaléka van, míg a válaszmegtagadók között inkább a jobboldali, konzervatív nézetek képviselőit találhatjuk.

Szükség is van a pártoknak tartalékra, hiszen visszatekintve a 2002-es választásokra, amikor az MSZP-nek 2360 ezer, a Fidesz-MDF listának 2306 ezer, az SZDSZ-nek 313 ezer szavazója volt, nagy a lemaradásuk. Jelenleg viszont a biztos pártválasztókat alapul véve a vezető kormánypártnak 1,1 millió, az ellenzéki pártnak 1,5 millió, míg a kisebbik kormányerőnek bő 100 ezer támogatója van.

Az adatfelvétel ideje: 2005. június 15-22. A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.