Átvizsgálják a végrehajtásokat

Lajosmizsén kezdődött meg a kilakoltatások megakadályozásáért meghirdetett országos roma aláírásgyűjtési akció.

Összefogásra szólította föl a romákat a napokban a lajosmizsei roma közösségi házban Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (ÖCO) elnöke. Az ÖCO vezetője szerint el kell érni, hogy a parlament olyan jogszabályt alkosson, amely szerint nem lehet elárverezni az önhibájukon kívül fizetésképtelenné vált családok ingatlanjait. Ahhoz, hogy a parlament foglalkozzon az üggyel - mondta Kolompár Orbán - ötvenezer aláírásra van szükség. Az aláírásgyűjtés az ország több pontján zajlik. Az akciót azért indították hivatalosan Lajosmizsén, mert a településen több család ellen zajlik végrehajtási eljárás, és egy éve a Roma Polgárjogi Alapítványnak sikerült itt felfüggesztenie egy kilakoltatást.

Lapunkban korábban is írtunk a lajosmizsei árverésekről. A helyi roma közösség a hetvenes években telepedett le itt, jól fizető munkahelyeik voltak, a legtöbb családfő Csepelre járt dolgozni. A romák a településen több utcát alakítottak ki, önerőből és kedvezményes hitelből épültek fel többszobás házaik. A rendszerváltás után azonban a családok munka nélkül maradtak, a hiteltörlesztés akadozott, a pénzintézet pedig a kezesektől kezdte vonni a részleteket, majd egy idő után a bank megindította a végrehajtási eljárást. A kedélyeket az borzolta fel, hogy az ingatlanok kikiáltási ára túl alacsony volt, és azokra rendszerint csak egy környékbeli gazda licitált, aki ily módon ma több házat tudhat magáénak. Egyesek szerint ötven és nyolcvan között lehet a férfi tulajdonában lévő, árveréseken vásárolt ingatlanok száma. A gazda azonban azt mondta: mindössze négy-öt ingatlant vásárolt meg befektetési célból az elmúlt egy évben árverésen Lajosmizsén.

Nem lehet pontosan tudni, hogy hány család veszítette el háza tulajdonjogát a kisvárosban a végrehajtási eljárások során az elmúlt néhány évben. Az viszont biztos, hogy többen az elárverezett hajlékban maradtak, de nem tudták fizetni a bérleti díjat. Több családot kilakoltattak, aki tehette valamelyik helybéli rokonához költözött.

Hogy tisztán lehessen látni a helyzetet, a Roma Polgárjogi Alapítvány érdekvédelmi hivatalvezetője, a jogász végzettségű Bús Tibor nemrég felmérésbe kezdett. Elmondta: munkája során szeretné átvizsgálni az utóbbi években Lajosmizsén tartott végrehajtási eljárásokat, hogy a tapasztalatok alapján a jogalkotás számára ajánlásokat tehessen. Megjegyezte: az a fő cél, hogy az árverési ügyeskedések és visszaélések kiküszöbölhetők legyenek. Bús Tibor elmondta azt is, hogy - eddig - két család jogi képviselttel bízta meg. Az egyik esetében véleménye szerint sérültek a jogszabályok és etikai kérdések is felmerültek. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: az iratok szerint a telket árverezték el, miközben azon egy több millió forint értékű ingatlan állt. Hangsúlyozta: etikailag kifogásolható, hogy analfabéta emberekről van szó, akiket az eljárás során az érintett hatóságok nem világosítottak fel. Hozzátette: a legnagyobb problémát ezekben az ügyekben az jelenti, hogy a jogorvoslati idő már régen lejárt.

Kolompár Orbán tudósítónkkal közölte: eddig több ezer aláírás gyűlt össze a kilakoltatással kapcsolatos új jogszabály megalkotásának érdekében.

Eddig több ezer aláírás gyûlt össze
Eddig több ezer aláírás gyûlt össze
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.