Tagadd le a betegséged, életben maradhatsz!

Egy fölösleges műtét, egy életet megpecsételő fertőzés. Ennyi Irén szerint, amit kórházának "köszönhet". A Hepatitis C-vírussal megfertőzött asszonyt betegsége miatt nem alkalmazzák sehol.

- Műtsük meg, nincs arra a cisztára ott szükség, csak bajt okozhat - unszolta évek óta Irént a nőgyógyász, de hiába. Miután legutóbb az ultrahangot elemző doktor is azt mondta: ez már túl nagy, hogy bent maradjon, az asszony ráállt az operációra.

Befeküdt az egyik szegedi kórházba, ahol 2003. február 5-én megműtötték. Az asszony szerint orvosa már másnap elismerte - akkor még elismerte -, hogy tévedett, de a szakértői vélemények is azt erősítik: teljesen egészséges petefészkekhez nyúltak hozzá, ráadásul nem a megfelelő eljárással.

Az asszonyt ezután mindenféle vizsgálat nélkül hazaengedték, mígnem hat hét múlva nagyon rosszul lett. - Besárgultam, borzasztó rossz állapotban voltam, s mentem vissza a kórházba. Ott kiderült, hogy Hepatitis C-vírussal fertőződtem meg, az állapotom nagyon súlyos. S még tanácsolták, hogy beszéljek a betegjogi képviselővel. Mást senki sem mondott, feküdtem az ágyon, fel voltam mindenre készülve, el is búcsúztam a fiaimtól... - emlékszik Irén, aki végül egy hónapot töltött bent.

Az 51 éves, addig fizikai munkát végző asszony kálváriája ekkor kezdődött. - Folyamatosan megaláztak, szinte mindenhol megkaptam, hogy biztos én hibáztam. Már a kórházban vádlón kérdezték, hogy milyen a szexuális életem és hogy biztos úgy szedtem össze a vírust. A háziorvos is rám haragudott. Mikor megtudta, hogy pert indítok a kórház ellen, azt monda, hogy ezzel csak az orvostársadalmat járatom le - folytatta történetét a nő, aki az orvosi utasítás ellenére, hogy nehéz munkát ne végezzen, visszament régi munkahelyére és próbálta ott folytatni, ahol egészségesen abba hagyta.

- Óriási terhekkel dolgozunk a feldolgozóban és folyton le kellett állítanom a gépet, mert elfáradtam. Be kellett látnom, bármennyire akarom, nem bírom. Kérnem a leszázalékolásom.

Majd egy hónappal a kórház után több tucatnyi gyógyszert vett be. - Meg akartam halni. A háziorvosom erre is azt mondta, hogy mit ijesztgetem a hozzátartozóimat. Az orvos úgy bánt velem, mint egy hazug bűnözővel - meséli Irén, akinek akkor telt be a pohár, amikor a táppénz után a leszázalékolását kérte. "Hogy egyesek bármire képesek, hogy ne kelljen dolgozniuk" - kommentálta kérvényét a házi orvos.

Irén Szeged minden szóba jöhető munkalehetőségét felkutatta már, de hiába próbálkozik. - Legyen az gyöngyválogatás, fonalhajtogatás, vagy zsáktöltögetés, bármit vállalnék. Ahogy elmondom azonban, hogy milyen fertőzésem van, mindjárt betelik az állás. Majd értesítenek, mondják. Mint minden hepatitisesnek - legalábbis azoknak, akikkel a fertőzőkórházban eddig találkoztam. Még akkor is ezt mondják, jó hogyha tudom, hogy folyamatosan vesznek föl dolgozókat. Csak engem nem. A kisebbik fiam is albérletbe költözött, nehogy az új munkahelyén kiderüljön, hogy én ilyen vírust hordozok. A felvételnél ugyanis megkérdezték, van-e a családban fertőző betegség, ő meg inkább a "nemet" ikszelte be a tesztlapon - mondja Irén, aki már teljesen eladósodott.

- Öt tárgyalásom volt, az ügyvéd óradíja tízezer forint, így alkalmanként akár húszezer forintot is elkért, a szakértői véleményekért már több mint százezer forintot kifizettem, kölcsönből. Az ügyvédemnek az utolsó tárgyaláson megmondtam, hogy már nincs miből fizetnem. Irénnek betegsége miatt ráadásul szigorú diétán kell élnie. Egyelőre a gyógyszerein tud spórolni: megkérdezi, mik a legfontosabbak, a többit nem veszi meg.

A betegszervezet vezetői szerint a helyzet, illetve a munkaadó szabálysértő: a törvény kizárólag az egészségügyi dolgozóknál enged korlátozást, s ott is csak bizonyos munkakörökbe nem engedik a fertőzötteket. - Igaz - teszik még hozzá a Vírusos Májbetegek Országos Egyesületének orvos vezetője, Nagy Ervin - ez a fajta diszkrimináció a legnehezebben bizonyítható, még monitorozni is alig lehet.

A jogvédők azt mondják: Irénnek nem lett volna szabad megmondania, hogy vírushordozó, vagy esetleg beteg. Csernus Eszter, a Társaság a Szabadság Jogokért munkatársa szerint éppen ezért van az a törvény, hogy a leszázalékolás oka személyes adat, nem köteles senki elmondani, s a munkáltatók sem tudakolhatják, hogy mi volt a rokkantosítás oka.

Irén azonban végzetesen becsületes.

Magyarországon több per, sőt még alkotmánybírósági ügy "főszereplője" a Hepatitis-C vírusa. Legutóbb egy fogászati ellátásra szoruló roma nőtől tagadták meg a kezelést fertőzése miatt. Korábban egy debreceni kisfiú ügye kavart botrányt, akit a kórokozó miatt iskolájából tanácsoltak el. A legelső ügyek két-három éve indultak, amikor a vértranszfúzió során megfertőzöttek az államot perelték.

Hepatitis C-vírus
Hepatitis C-vírus
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.