Gyurcsány átmeneti EU-s költségvetés mellett érvelt Bécsben

Átmeneti EU-s költségvetés mellett érvelt Bécsben Gyucsány Ferenc miniszterelnök. A magyar kormányfő az Európai Szocialisták Párja (ESZP) Tanácsának ülésén felszólalásában amellett foglalt állást, hogy amennyiben az év végéig - a soros brit EU-elnökség lejártáig - nem sikerülne megállapodni a büdzsében, akkor fogadjanak el átmeneti jellegű uniós költségvetést, amely 2007-től lenne érvényes.  

A kormányfő magyar újságírók előtt kifejtette, hogy felszólalása két pillérre alapult. Az egyik, hogy véleménye szerint akkor lehet megreformálni Európát, ha ez a reform arról szól, ami az embereket érdekli: a munkahelyükről, a jövedelmükről, a biztonságról. - Mert ha nem erről szól az Európai Unió, ha nem erről szólnak a nemzeti reformok, akkor gyanítom, az utca embere nem akar reformot, mert általában nem azt akarunk, hanem normális életet - emelte ki.

"Ha otthon, mindenkinek az országában nincsen ilyen hangulat, hogy ezt meg lehet teremteni, akkor ne gondoljuk, hogy abban az Európai Unióban, amely 100 forintból, meg 100 euróból csak 1-et központosít, 99-et pedig ott hagy a nemzetállamoknak, akkor ott lesz reformhangulat, és majd az unió fogja biztosítani az 1 százalékból azt, amit a nemzetállamok nem tudnak a 99-ből. Érdemes ezzel szembenézni, mert ha csak szajkózzuk "mantraként", hogy szolidaritás, egyenlőség, biztonság, hát ebből még az egyik sem lesz meg. Inkább megoldásokat kell hozzá találni" - fejtette ki. 

Az átmeneti EU-büdzsére vonatkozó javaslattal kapcsolatban kifejtette: "ha költségvetést is akarunk 2007-től, de reformokat is akarunk ugyanettől az időponttól, ami nem könnyen összeegyeztethető a hátralevő másfél évben, és a brit EU-elnökség végéig nem jutunk eredményre, akkor fogadjunk el egy átmeneti, hároméves költségvetést a luxemburgi elnökség alatt elértek alapján". Hozzáfűzte: senki nem mondta, hogy ennek a költségvetésnek igen nagy baja van, csak nincsen mögötte reformszándék. Így maradna 2-3 év annak megvitatására, hogy ebben a nagyon gyorsan változó világban hogyan kell átépítenünk Európát.

Úgy vélte, ez kompromisszum lehetne a két nagy - egyébként legitim - álláspont képviselői között. Mert azoknak is igazuk van, akik azt mondják, hogy stabilizálni kell Európát egy új költségvetéssel, és azoknak is, akik szerint új reformokkal kell dinamizálni Európát. - Ha fél év alatt nem jutunk egyről a kettőre, akkor azt javasolnám Magyarország nevében, hogy fogadjunk el egy átmeneti időszakra, legfeljebb három évre szóló költségvetést - emelt ki a miniszterelnök.

Gyurcsány szerint "abba kell hagyni azt a sehová sem vezető játékot, hogy amit a nemzetállamok nem tudnak megoldani, arra azt mondják, hogy ez Brüsszel problémája, amelynek egyébként csak 1 százalékot adunk a költségvetésbe. Ennél tisztességesebb játékot kell játszani! Meg kell mondani azt, hogy ha 1 százalékot adunk a közös jövedelmünkből, akkor az mire elég. Ki fog itt nyílni minden kérdés: a mezőgazdaságtól a lemaradt térségek felzárkóztatásán keresztül a versenyképességig. Legyen világos Magyarország számára, ha a magyar nemzeti érdeket nézem, akkor a mezőgazdasági kérdés felnyitása rendkívül veszélyes. Mert minden bizonnyal a mezőgazdasági költségvetés nem növekedhet egy reformfolyamatban, hanem csak csökkenhet. A magyar gazdák most erre a mondatra természetesen jogosan feljajdulnak" - fejtette ki.

- Ott tartunk, annál a kérdésnél, hogy Európát kell képviselni, a közös európai versenyképességet, vagy a nemzeti érdeket ebben az ügyben, és a kettő között hol van találkozási pont. Ennél nehezebb és izgalmasabb vita még kevés volt, és ezért mondom, hogy nem lehet azt gondolni: ennek fél év alatt a végére fogunk jutni - érvelt a miniszterelnök.

Schüssel kancellárral is találkozott Gyurcsány Ferenc

Gyurcsány Ferenc a bécsi magyar nagykövetségen adott tájékoztatást a magyar és az osztrák sajtó képviselőinek a kereszténydemokrata, koalíciós kormány élén álló osztrák kormányfővel tartott találkozójáról. Mint elmondta, a találkozón a legutóbbi brüsszeli csúcs után kialakult helyzetet értelmezték a kancellárral, tájékoztatva egymást az e kérdésben tartott eddigi konzultációikról. 

A miniszteelnök kiemelte, hogy az osztrák kancellár értékelése minden lényeges pontban egybeesik Magyarország értékelésével. - Mindkettőnknek az az érdeke, hogy az Európai Unió túljusson azon a krízisen, amely az utóbbi hónapokat jellemezte, hogy ebből a kihívásból a lehetőséget találja meg annak érdekében, hogy mélyrehatóbb reformokkal tegye magát alkalmassá arra: egyszerre legyen versenyképes és képes az európai szociális modell megőrzésére - emelte ki.

A miniszterelnök elmondta, hogy tájékoztatta Schüsselt a délután előterjesztett javaslatáról: arról, hogy ha év végéig nem érnek el megállapodást az EU és a költségvetési reform, illetve a 2007-től esedékes költségvetési tervezés összeillesztésében, akkor a luxemburgi elnökség ideje alatt elért költségvetési tervbázison fogadjanak el hároméves, átmeneti költségvetést.

A kancellár érdeklődéssel hallgatta a javaslatot, okszerű és megfontolásra érdemes kompromisszumnak tekintette azt.  "Arról tájékoztattam, hogy a bécsi kancellári hivatalt, valamint valamennyi európai uniós ország miniszterelnöki hivatalát és külügyminisztériumát hétfőn hivatalosan is tájékoztatni fogjuk diplomáciai csatornákon" - jelentette be a magyar miniszterelnök.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.