Olasz letartóztatási parancs egy imám és 13 CIA-ügynök ellen
Az olasz sajtó már közvetlenül az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) akciója után leleplezte az olasz törvényeket semmibe vevő CIA-módszereket, s így az olasz hatóságok is lépni kényszerültek, hiszen Abu Omar néhány hónap múltán hozzátartozóinak egy kairói börtönből adott hírt embertelen kínzásairól.
A Corriere della Sera pénteki számában részletesen ismerteti a CIA-akciót, amelynek nyomán az egyik ügyész a 13 amerikai titkosügynök ellen adott ki letartóztatási parancsot, míg egy másik a gyanús iszlámista kapcsolatokkal rendelkező imám ellen.
A szemtanúkat idéző sajtójelentésből kiderül, hogy Abu Omar imámot (eredeti neve Nasszer Oszama Musztafa Hasszan) két olaszul beszélő álrendőr kényszerítette egy autóba Milánóban 2003. február 17-én. Az emberrablásban 13 amerikai ügynök közreműködött, köztük három nő, a CIA milánói főrezidensének közvetlen irányításával (óvatlanul használták mobiltelefonjaikat, így az olasz hatóságoknak kielégítő bizonyítékaik vannak a törvénysértésekre). Az imámot előbb az avianói amerikai légi bázisra, majd Németországba vitték - a jelek szerint Berlin is érintett lesz a botrányban - repülőgépen, majd egy másik géppel Ramsteinből Kairóba repítették, ugyancsak a CIA által bérel különgépen, ahol az egyiptomi hatóságokkal együttműködve alaposan "megdolgozták".
Az emberrablást irányító milánói CIA-főnök "konzulként" diplomáciai mentességet élvezett e súlyos bűncselekmény elkövetése idején az olasz sajtó állítása szerint, majd néhány hónap múltán, a botrány dagadásával váratlanul áthelyezték. A Corriere della Sera emlékeztet arra, hogy a CIA vezetői már korábban beismerték, hogy az Egyesült Államok ellen 2001. szeptember 11-én végrehajtott terrortámadást követően több mint hetven nagyobb szabású "különleges" akciót hajtottak végre külföldön, s az emberi jogi szervezetek azzal vádolták Washingtont, hogy törvénytelen eszközöket alkalmaz. A milánói nyomozók is ezt feltételezik, miután teljesen feltérképezték az emberrablás hátterét, s még a pontos költségeket is tudják: az imám elrablása elég sokba kerülhetett az amerikai adófizetőknek, hiszen csak az amerikai ügynökök milánói szállodaszámlái 120 ezer eurót, vagyis közel hárommillió forintot tettek ki. A CIA-ügynökök csak ötcsillagos hotelekben laktak, s a milánói főrezidens éppen Velencében a Westin Europa luxusszállóban pihente ki a sikeres akció izgalmait, amikor az imámot már a kairói börtönben vallatták - írta a milánói lap.
Az olasz terrorellenes kommandó, a Digos rendőrei már 2002-ben kihallgatták Abu Omart terrorizmus gyanúja miatt, s rajta tartották a szemüket. Így nem volt nehéz az emberrablókat beazonosítani, már csak azért sem, mert a CIA-ügynökök minden óvatosság nélkül jártak el, mintha csak otthon lennének; olasz mobiltelefonokat használtak és azokon csevegtek az emberrablás pillanataiban is. Akadt olyan ügynök is, aki Virginiában lévő családjával beszélt e mobilján, de ezekről hívták az avianói amerikai légi bázis parancsnokságát is. Az olasz napilap ugyanakkor felteszi az óhatatlanul felmerülő kérdést: egyáltalában elképzelhető-e, hogy a CIA-ügynökök az olasz kormány tudta nélkül cselekedtek, mivel óvatlanságuk és teljes biztonságérzetük éppen erre utal.
(MTI)