Milliárdos ajándék a borászoknak
A boltokban nem lesz olcsóbb a bor, bár a kormányzat tervei szerint jövedéki adója a jelenlegi literenkénti nyolc forintról nullára csökken. A kormányzati gesztus ugyanis a borból élők véleménye szerint csak a veszteségek mérséklésére elegendő. A borágazatban azért is örülnek a Gráf József agrárminiszter által egy televízió-műsorban megszellőztetett lépésnek, mert így több pénzük marad a magyar bor népszerűsítésére és a borpancsolók elleni küzdelemre. Furcsa módon az egyelőre csak a borra vonatkozó jövedékiadó-csökkentés miatt a sörgyártók és a szeszfőzdék sem morgolódnak. Azt remélik ugyanis, ha csökken az adó, nem éri majd meg borhamisítással foglalkozni, így az eddig "tablettás bort" fogyasztók egy része visszaszokik a felesre vagy a sörre.
A 130 ezer gazdát tömörítő Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) azért kardoskodik, hogy a pincészetek továbbra is fizessék be a literenkénti nyolc forintot egy közös kalapba. - Az így öszszeszedett, durván másfél milliárd forintnak nagyjából a felét bormarketingre költenénk, a maradék pedig a pancsolt vagy feketén forgalmazott borok kiszűrésére menne el - mondta Urbán András, a HNT főtitkára. Hogy a rendszer a gyakorlatban hogyan működne, az még bizonytalan, a részletek kidolgozásán egy tárcaközi bizottság dolgozik. Azt Urbán András is megerősítette, hogy a magyar bor az adócsökkentés után sem fog kevesebbe kerülni, javulnak viszont a piaci pozíciói. Európában ugyanis Franciaországon kívül jelenleg Magyarország az egyetlen, ahol jövedéki adót kell fizetniük a borászoknak.
A termelők egy csatát megnyertek, de a háborút még nem. Az Európai Unióban tevékenykedő társaik ugyanis továbbra is jóval kedvezőbb helyzetben vannak. - Egy francia borász nem fizet iparűzési és építményadót, a borvizsgálatért fizetett díjat visszakapja, ráadásul hektáronként nem 17 ezer, hanem 250 ezer forintos támogatást kap - sorolja Sümegi József, a pincészetek érdekeit képviselő Magyar Borgazdaság Szövetségének elnöke. Mindezek alapján nem meglepő, hogy az érdekképviselet kalkulációja szerint a boron elérhető - annak minőségétől függő - árrésnek csak 20 százaléka marad a borászok zsebében. Ebből a pénzből kéne fejleszteni a gazdaságot és reklámozni annak termékeit. Hogy ez mennyire sikerült az elmúlt években, arra elég megnézni a külkereskedelmi adatokat. 2003-ban még 720 ezer hektoliter magyar bort vásároltak külföldön. Tavaly a 4,8 millió hektoliteres össztermésből már csak 540 ezer hektoliter ment exportra. A 750 ezer hektoliteres felesleg a pincékben vár arra, hogy uniós pénzből lepárolják.
A sörfőzdék és a szeszgyárak nem aggódnak, hogy az adó mérséklése miatt termékeikből kevesebb fogy. Pedig ők sincsenek könnyű helyzetben. Mint Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség igazgatója megjegyezte: alkoholtartalomra vetítve mind a sör, mind a tömény szeszes italok után több adót kell fizetni. Az előbbinél üvegenként körülbelül 20 forint a jövedéki adó, míg az utóbbinál hektoliterfokonként 1920 forintot kell befizetni a költségvetésbe. Az érdekképviselet első embere így azt reméli, a kormány rájuk is gondol majd. Annál is inkább, mert a szeszes italok jövedéki- adó-tartalma egy komoly adócsökkentés után is magasabb lenne az uniós minimumnál. Mindazonáltal a szeszipar a sörgyártókkal egyetértésben örül a borászok sikerének, hiszen a lépéstől a legális piac bővülését remélik.
A lényeg, hogy a bor jövedéki termék maradt, mert így a borpancsolókkal szemben keményebben lehet fellépni. Ráadásul a jövedéki adó csökkentése a hamisítók árrését is mérsékli, így a fogyasztók egy része visszatérhet a legális termékek vásárlásához - foglalta össze az adócsökkentés söripar számára hasznos következményeit Fehér Imre, a Borsodi Sörgyár Rt. kommunikációs igazgatója. A söripar számára egyébként nem a bor, hanem a szőlőt sosem látott lőre jelenti a legyőzhetetlen konkurenciát. Így aztán ha a borpancsolás visszaszorul Magyarországon, azzal ők is nyerhetnek. De hogy az egy főre jutó 3,5 literes tömény szeszesital-, a 72 literes sör-, vagy a 37,5 literes borfogyasztás a bor jövedéki adójának csökkentése miatt érzékelhető mértékben fellendül-e, azt ma még senki sem tudná megjósolni.