Reform vagy bukás - üzente Blair Európának
Ellepik-e a környéket a biztonságiak? Mond-e legalább egy pár mondatot franciául? - találgatták csütörtökön Brüsszelben, az Európai Parlament (EP) környékén, várva a brit miniszterelnököt, aki szombaton még az EU-csúcs első számú bűnbakjaként távozott a belga fővárosból. A két kérdésre két nem volt a válasz: lehetett mozogni az őrző-védőktől, Tony Blair pedig végig angolul beszélt.
A kormányfő békülékenyen igyekezett vázolni a július elsejétől induló soros brit elnökség célkitűzéseit. Noha bírálóira - a büdzsékudarcért őt hibáztató Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőre, a leköszönő soros EU-elnökre és Gerhard Schröder német kancellárra - név nélkül utalva kifejtette: nem sértegetésekkel kell vitázni Európáról. A vádakra válaszul arról beszélt: nem a "szabadpiaci" és a szociális Európa közötti vitáról van szó. A szociális és a gazdasági Európának egymást kell támogatnia. A munkáspárti politikus azt mondta: "Szenvedélyes Európa-párti vagyok. Mindig is az voltam. ... Soha nem fogadnék el olyan Európát, amely egyszerűen egy gazdasági piac."
Blair tagadta, hogy az EU-csúcson rajta múlt volna a büdzsémegállapodás. Ő az első brit vezető - mondta -, aki egyáltalán hajlandó tárgyalni a Londonnak járó különleges visszatérítésről. Azt sem ismerte el, hogy pénteken egy éjszaka alatt meg akarta volna reformálni a közös agrárpolitikát (KAP), legfeljebb a lehetőséget kereste az "ésszerűbb" költségvetésre. Tovább bírálta viszont a KAP-ot.
Miközben az EU vezetői visszafogottan nyilatkoznak a további bővítésről, Blair szerint ebben "nem veszélyt kell látni, mintha olyan nulla összegű játszma volna, amelyben a régi tagok vesztenek, ahogy az újak nyernek - hanem egy rendkívüli, történelmi lehetőséget a nagyobb és erősebb unió építésére."
A vitában felszólaló Szájer József EP-képviselő (Fidesz) egyetértett Blair programjának fő irányaival, de szerinte a KAP reformját a belső egyenlőtlenség felszámolásával kell kezdeni: "Kapja meg a lengyel, a magyar, az észt paraszt is azt a támogatást, amely az osztrák, francia és brit társának jár." Ennél élesebben fogalmazott Tabajdi Csaba (MSZP), úgy vélve: "A KAP finanszírozását át kell gondolnunk, de Blair támadását keményen vissza kell vernünk. Ha nem lesz rá elegendő forrás, nem tudjuk megvédeni az európai gazdákat, és félő, hogy hamarosan nem lesznek európai termékek a boltokban, mert kiszorítják azokat a brazil és kínai áruk."
Brit kívánságlista
a költségvetésről
Brit visszatérítés: lehet róla tárgyalni, de csak ha a KAP 2002-ben rögzített számait is megbolygatják. A "brit csekk" a 2000-2006-os évek átlagában 4,6 milliárd euró, az EU-csúcson 5,5 milliárdon javasolták a befagyasztását.
AGRÁRPOLITIKA: a mezőgazdaságra fordított összegeket 2002. októberi Schröder-Chirac megállapodásban fixálták. A hét évre 871 milliárd eurós EU-büdzsé negyven százalékát teszi ki. Az EU-összesített bruttó nemzeti jövedelemnek (GNI) viszont csak a 0,41 százaléka, miközben az agrárszektor a GNI több mint két százalékát termeli meg. A keret negyede a franciákat illeti, a brit bevétel nem jelentékeny.
Versenyképesség, kutatás: miután az uniós "torta" főbb szeletei (KAP, felzárkóztatási alapok) nehezen bolygathatók, a luxemburgi elnökség - Brüsszel nagy bánatára - éppen ebben javasolta a legnagyobb lefaragást. A britek valószínűleg "visszapumpálják" a tételt.