Amerikai út Rice segítségével
Az amerikai külügyminiszter, Condoleezza Rice közvetlen beavatkozásának köszönhetően visszakapja útlevelét, s elutazhat az Egyesült Államokba Mukhtaran Mai, egy három évvel ezelőtt nagy nemzetközi felzúdulást kiváltott csoportos nemi erőszak pakisztáni áldozata.
Az iszlámábádi hatóságok tagadják, hogy külföldi nyomás hatására hozták meg döntésüket. Korábban Pervez Musarraf államfő elismerte, hogy az ország hírnevének megőrzése miatt ő maga sem támogatja Mukhtaran amerikai látogatását. A tervezett út szervezője egy női jogokért küzdő szervezet. Tegnap volt éppen a harmadik évfordulója a máig hullámzó esetnek. Meerwala faluban a térséget uraló mastoi törzs tagjai azzal vádolták meg Mukhtaran tizenkét éves öccsét, hogy viszonya van egy magasabb kasztba tartozó mastoi lánnyal. Később kiderült, a váddal akarták eltussolni, hogy két mastoi férfi megerőszakolta a fiút.
Az összehívott törzsi tanácson, a dzsirgán megvádolták a fiút, hogy molesztálta az egyik törzsükből származó lányt. A tanács ezután egészen elképesztő döntést hozott: a fiú nővérének, Mukhtarannak kellett eljönnie, hogy bocsánatért esedezzen. Akkor négy mastoi férfi lefogta őt, egy szomszédos házba vitték, ahol megerőszakolták. A "hagyomány" szerint az egész falu szeme láttára, ruhátlanul hazatérő, szégyenben maradt Mukhtarannak öngyilkosságot kellett volna elkövetnie. Ő azonban nem tette meg ezt a szívességet. Bevádolta támadóit, s a liberális sajtónak köszönhetően országos, majd nemzetközi ügy lett a dologból.
A pakisztáni vezetés érezte, hogy Mukhtaran mellé kell állnia, ha a közvélemény ezt nem is tette meg egy emberként. A bűnösöket lefogták, később halálos ítéleteket hoztak ellenük. Mukhtaran kompenzációként jelentős összeghez jutott, melyből lányiskolát indított. Az indulatok azonban azóta is forrnak körülötte. Eleinte a rendőrség őrizte, de folyamatos volt a fenyegetés. Később egy bíróság a bűnösöket egy kivétellel felmentette, annak az egynek pedig életfogytiglanira enyhítette az ítéletét. Három hónappal ezelőtt tizenhárom embert vettek őrizetbe, akik állítólag veszélyt jelentettek Mukhtaranra. Őket elvileg most helyezték szabad lábra, bár az ügyvédek őrizetük kiterjesztését kérték. Azért csak elvileg szabadultak, mert ehhez még mindegyiküknek ki kellett volna fizetnie 50 ezer rúpiát, de ezt csak egyikük tudta megtenni.
A kormány számára az amerikai út nélkül is igen bonyolult feladványt jelent az eset, hát még azzal együtt. Mukhtaran az USA-ban felhívhatja a világ figyelmét arra, milyen szörnyű helyzetben vannak Dél-Ázsiában a nők. A probléma megoldása nyilvánvalóan nem kampányfeladat, de jelenleg semmi nem utal javuló tendenciákra.