Kartell-gyanú biztosítókkal és járműkereskedőkkel szemben
A közlemény szerint, előzetes bejelentés nélküli helyszíni rajtaütéssel indította meg eljárását a versenyhivatal, ami azt jelenti, hogy a GVH szakemberei egyidőben keresték fel az érintettek központi irodáit.
Horváth Anita, a GVH sajtófőnöke idézte a versenytörvényt, miszerint a vizsgálók - előzetes bírói jóváhagyó határozat alapján - jogosultak az eljárás során az ügyfél, valamint a vele kapcsolatban álló vállalkozások üzleti helyiségeit, ideértve a járműveket és az üzleti tevékenységhez használt bármilyen területet, meghatározott célból átkutatni és ennek érdekében oda önhatalmúlag belépni. Az ügyfél eredeti iratait le lehet foglalni vagy zár alá lehet venni, ha súlyos jogsértés gyanúja merül fel és az irat meghamisításától vagy megsemmisítésétől lehet tartani.
A sajtófőnök a konkrét ügy részleteiről egyéb információt nem kívánt közölni a vizsgálat érdekeire hivatkozva.
A rendelkezésre álló előzetes információk alapján alapos gyanú merült fel arra, hogy a vállalkozások egymáshoz kapcsolódó gazdasági tevékenységükkel a gazdasági versenyt korlátozták, vagy torzították, és így a versenytörvény rendelkezéseit megsérthették.
Az eljárást a Gémosz, az Allianz Hungária Biztosító Rt., a Generali-Providencia Biztosító Rt., a Magyar Opelkereskedők Bróker Kft., a Magyar Peugeot Márkakereskedők Biztosítási Alkusz Kft. és a Porsche Biztosítási Alkusz Kft. ellen indította a GVH.
A versenyhatóság indoklása szerint a biztosító társágok és a járműkereskedők a 2002-2005 közötti időszakban évente egyeztetéseket folytattak, és megállapodtak a gépjármű biztosításokhoz köthető rezsióradíjakról, és ennek kapcsán merült fel a versenykorlátozó összejátszások valószínűsíthetősége, és ezáltal a jogsértés elkövetésének gyanúja.
A GVH közleménye utal arra, hogy a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások a jogsértést el is követték. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul.
A versenyhivatal birtokában lévő bizonyítékok alapján nem kizárt, hogy más vállalkozások is érintettek az ügyben. A versenytörvény szerint az eljárásra biztosított időtartam 180 nap, amely azonban függően az ügy tagoltságától és bonyolultságától két alkalommal ugyanekkora időtartammal meghosszabbítható.
Az Allianz Hungária Biztosító az üggyel kapcsolatban közölte: a társaság meggyőződése, hogy a jogszabályoknak megfelelően tevékenykedett.
(MTI)