Jóváhagyta az EP szakbizottsága a szoftverszabadalmi irányelvet
Kisebb változtatásokkal megszavazta az Európai Parlament jogi bizottsága az úgynevezett szoftverszabadalomról szóló uniós jogszabálytervezetet, megnyitva az utat a korábban nehéznek ítélt parlamenti jóváhagyás felé.
Az irányelv nem az önálló szoftverek szabadalmaztathatóságáról szól, mert ezekre továbbra is a szerzői joggal kapcsolatos rendelkezések vonatkoznak. Ez esetben a "számítógép felhasználásával is megvalósított találmányok" szabadalmaztathatóságáról van szó. Az új szabály értelmében programokat bizonyos berendezéseken - például mosógépben, személyautók számítógépében, mobiltelefonban - való alkalmazásokra lehet majd szabadalommal védeni.
Az Európai Unió tagországai márciusban hagyták jóvá a tervezetet, amely éles vitákat váltott ki az uniós intézmények között, miután a parlament a korábbi viták során inkább arra hajlott, hogy minél több számítástechnikai újítás a lehető legszélesebb körben akár szabadon hozzáférhető legyen, míg a tagországok nagyobb része a szóban forgó szoftverek széles körének szabadalmaztatási kötelezettsége mellett foglal állást.
A mostani szavazáson az irányelvet 16-10 arányban fogadták el a képviselők. Az EP engedni látszott korábbi álláspontjából. Jóváhagyta a jogi bizottság, hogy a szoftverek maguk is szabadalmaztathatók legyenek, ha alapfeltételei a szóban forgó találmány működésének. Számos módosító javaslat most is korlátozni próbálta a szabadalmaztatás jogát - például kivéve az alól magát a szoftvert - , de ezeket végül nem fogadták el.
A bizottság így a nagy szoftvercégek érdekeinek megfelelően járt el. Ezek elsősorban azzal érveltek, hogy a jogi védettség bátorítaná a kutatásokat, továbbá védené az európai találmányokat amerikai versenytársaiktól.
Korábban számos EP-képviselő jelezte, hogy a szabadalmaztatás nehézségeket okozhat a kisebb vállalatok életében. Herczog Edit (MSZP) például arra mutatott rá, hogy ellentétben a nagy cégekkel, a kis- és közepes vállalkozások nehezen viselik el a számítógépprogramok szabadalmaztatásának költségeit.
Gyürk András és Szájer József (mindketten Fidesz-MPSZ) a vita kezdetén jelezték: fontos az európai szellemi tulajdon védelme, ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy a kis-és középvállalkozások érdekeit jobban figyelembe vevő javaslat szülessen.
Az Európai Parlament júliusban plenáris ülésen is megvitatja a tervezetet.
(forrás: MTI)