Magyarország dobogós helyen végzett volna
Mielőbb legyen az Európai Uniónak elfogadott, 2007-2013-as költségvetése, és az tartalmazza az eddig kivívott magyar pozíciókat - mondta Baráth Etele, a kudarccal zárult múlt heti EU-csúcsot értékelve. Utalt Gyurcsány Ferenc kormányfő kívánságára, hogy Magyarország maradjon az első öt nettó kedvezményezett tagállam között. Ezt még "túl is teljesítettük", hiszen hazánk (a végül elbukott javaslatban) az egy főre jutó nettó pénzügyi mérleget tekintve dobogós helyen végzett volna.
Gyurcsány kezdeményezi majd, hogy a négy visegrádi ország közös álláspontot képviseljen a július elsején kezdődő, féléves brit EU-elnökség alatt, mint ahogy a balti államok is közös pozíciót alakítottak ki a pénzügyekről. John Nichols, Nagy-Britannia budapesti nagykövete hangsúlyozta, hogy a múlt heti EU-csúcson országa nem maradt egyedül követeléseivel, azokat támogatta Hollandia, Spanyolország, Svédország és Finnország is. Hozzátette, hogy a briteknek ugyanúgy érdekük mihamarabb megoldást találni a költségvetési vitára.
Nem engedhető meg, hogy az EU-nak 2007-től ne legyen új költségvetése - válaszolta Baráth Etele arra a felvetésre: mi lenne, ha 2006 végéig sem jönne létre egyezség a közös büdzséről. A miniszter szerint ez súlyos következményekkel járna, mind az EU-ra, mind a csatlakozásra váró Romániára és Bulgária nézve. Bár az unió ekkor sem maradna támogatások nélkül, mert a 2006-os költségvetést "görgetnék tovább" 2007-re, a hosszú távú tervezést mindez ellehetetlenítené.
Egyre több országban, ahol népszavazást terveztek, komoly esély van az EU-alkotmány elvetésére - közölte Somogyi Ferenc. A külügyminiszter ennek ellenére reméli, hogy a francia és a holland elutasítás keltette rossz hangulatból nem alakul ki befelé fordulás, kezelhetetlen pesszimizmus. Noha a brüsszeli csúcstalálkozón az egyes tagállamokra bízták, miként folytatják az alkotmány jóváhagyását, Somogyi elismerte: egyelőre nem világos, mi lesz a dokumentum sorsa Franciaországban és Hollandiában.
A kormány még ebben a hónapban benyújtja az Országgyűlésnek a román és a bolgár EU-csatlakozási szerződést ratifikáló javaslatát - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap az Országgyűlésben. "Azt fogjuk javasolni, hogy mindaz a kétely, amely Európa sok országában a bővítéssel kapcsolatban kézzel tapintható, bennünket ne befolyásoljon" - mondta. (MTI)