Brüsszel mostantól már a britekre figyel
EU-megfigyelők eredetileg fabatkát sem adtak volna azért, hogy éppen a július elsején kezdődő soros brit elnökség alatt szülessen meg a megállapodás az EU 2007-2013-as keretköltségvetéséről. Ennek fő oka éppen a huszonnégy tagállam részéről kifogásolt különleges "brit csekk", amely miatt a múlt heti EU-csúcson is megfeneklett az egyezség. Friss hírek szerint azonban London - tisztában lévén új európai megítélésével - nem pusztán a versenyképesség növelését helyezi a soros elnökség középpontjába, de a büdzsé kialakítását is fokozottan ambicionálja. Tony Blair brit kormányfő csütörtökön Brüsszelben, az Európai Parlamentben (EP) vázolja programját, és nem kétséges, hogy számíthat indulatos hozzászólásokra is.
Ha a brit fél év sem hoz megállapodást a büdzsé főszámairól, úgy a 2006-os osztrák elnökségre marad a probléma. Az Európai Bizottság szerint a megállapodástól számítva egy-másfél évre van szükség a végrehajtási utasítások kidolgozására. Ez elsősorban a felzárkózási alapok működtetéséhez kell. Danuta Hübner, az illetékes EU-biztos mindenesetre még most júniusra rendkívüli EU-csúcs összehívását sürgette tegnap. Ez azonban nem több politikai üzenetnél: ilyen csúcshoz jelenleg nincs tagállami akarat.
Ha tehát csak az egy év múlva, 2006 júliusában debütáló finn elnökség alatt születik meg a megállapodás, a 2007-es EU-programok minden bizonnyal csúsznak. Ha akkor sincs egyezség, úgy az EP a 2006-os alapokon határozhatja meg a következő évi pénzeket. Furcsaság: 2007-re így több pénz jutna, mint az - érvényben maradt, a britekhez átkerülő - luxemburgi javaslat szerint, amely a hét évre 871 milliárd eurót irányoz elő. Ez a csomag ellentétben állna a nettó befizetők érdekével, ezért (elvileg) megfúrhatnák a végrehajtási utasítások kidolgozását; ez már valóban katasztrófafilmbe illő történet lenne.
Tegnapra egyértelművé vált, hogy Luxemburgban nem fújják le a július 10-re tervezett népszavazást az EU-alkotmányról. Marek Belka lengyel kormányfő viszont úgy nyilatkozott, hogy a népszavazásosról a parlamenti jóváhagyásra kellene áttérni.