Választójogi paktum, kiszólással
A csomag összeállításakor szempont volt, hogy megelőzzék a hiányos jogorvoslati rendszer miatt keletkezett - például a "számolják újra a szavazatokat", illetve a "nem volt időnk fellebbezni" típusú - vitákat, melyek végigkísérték a 2002-es választásokat. A csomag kötelezővé teszi az újraszámlálást, bővíti a jogorvoslati lehetőségeket, tiltja az adattovábbító eszközök bevitelét a szavazóhelyiségekbe. A tavalyi kettős népszavazásból is okultak a pártok: nem lehet egy ívre két kérdést föltenni; több idő lesz megfigyelőket delegálni, fellebbezni az új szabályok szerint.
Miután a négy párt közös nyilatkozatban, ünnepélyesen megfogadta, hogy mindent elkövetnek a javaslatok elfogadásáért, Dávid Ibolya pártelnök közölte: a másik három párt nem érdekelt az átláthatatlan kampányfinanszírozási rendszer felülvizsgálatában, amit ők már régóta szorgalmaznak.
Wiener György (MSZP) szerint a kérdés összetettségére, érzékenységére való tekintettel emelték ki a kérdést az egyeztetésből, ám a finanszírozási problémák a "köztisztasági csomag" (lobbitörvény, a cégfantomizálás, valamint az adó- és tb-csalás büntetésének szigorítása) keretében is orvosolhatóak.
A választójogi törvényeket érinti Fodor Gábor (SZDSZ) négypárti egyeztetési kezdeményezése a kisebb parlamentről. A képviselő megerősítette: összekapcsolnák a tárgyalásokat az egyéni választókerületek arányossá tételével (melyet az Alkotmánybíróság mondott ki a minap, két évet adva a Háznak az újraszabályozásra). Répássy Róbert (Fidesz) lapunknak későinek nevezte a választások előtt belemenni egy ilyen vitába.
A választókörzetek aránytalansága (ami a demográfiai változásokat nem követő rendszer miatt következett be) szakértők szerint akár a választási eredményeket is befolyásolhatja. Miután a négypárti egyeztetések erre a témára nem terjedtek ki, maradt lehetőség az eredmények megkérdőjelezésére.