Minden frakció támogatja az új választási szabályokat
A törvénymódosító javaslat rendelkezik a külföldön történő szavazás lebonyolításáról, javaslatot tesz az Alkotmánybíróság által észrevételezett hiányosságok megoldására, valamint egyértelműsít bizonyos pontokat, így a politikai hirdetésekkel kapcsolatos szabályszegés szankcionálását, illetve az egyéni választókerületekben az időközi választások kitűzésének határidejét. A javaslat szerint külföldön történő szavazás esetén a polgárok nemcsak a Magyar Köztársaság nagykövetségein, hanem a főkonzulátusokon is leadhatják szavazatukat.
A négypárti megállapodásról szóló nyilatkozatot az MSZP részéről Wiener György képviselő, a Fidesztől Salamon László képviselő, az SZDSZ-től Fodor Gábor ügyvivő, az MDF részéről pedig Dávid Ibolya elnök írta alá, az okmányon feltüntetett dátum szerint június 16-án. A nyilatkozat szerint a négy párt indokoltnak tartja, hogy a benyújtott módosító javaslatot a frakciók minden, rendelkezésükre álló eszközzel támogassák.
Lamperth Mónika belügyminiszter elmondta: a kormány a múlt szerdán döntött úgy, hogy a négypárti egyeztetéssel kidolgozott törvényjavaslatot benyújtja az Országgyűlés elé. A tárcavezető köszönetet mondott a parlamenti pártok képviselőinek és az Országos Választási Iroda vezetőinek is. Juhász Gábor, a BM politikai államtitkára hangsúlyozta: a választási eljárási törvény az ország kormányozhatósága szempontjából kiemelkedő fontosságú jogszabály.
Dávid Ibolya utalt arra, hogy pártja a kampányfinanszírozás ügyében is szeretett volna megállapodni, mert álláspontjuk szerint az elmúlt két-három választás egyértelművé tette: a kampányfinanszírozás szabályai Magyarországon "álságosak". "Minden jogalkotó tudja, hogy ebből a pénzből nem lehet kampányt finanszírozni, ami rendelkezésre áll, minden jogalkotó tudja, hogy nem lehet ellenőrizni, átlátható módon számon kérni a pártokon a kampánypénzeket" - tette hozzá. Az MDF elnöke a sajtótájékoztató után közleményt osztott ki az újságíróknak, amelyben azt írta: "a kormánypártoknak és a Fidesznek nem érdeke, hogy a tiszta és átlátható kampányfinanszírozás legyen Magyarországon".
Wiener György hangsúlyozta: álláspontja szerint a kampányfinanszírozás kérdésében is van remény arra, hogy megállapodás szülessen.
Salamon László kiemelte: a most létrejött megállapodáshoz vezető, öt hónapos egyeztetés alatt olyan kérdéseket oldottak meg, amelyek már "régóta nyomták az Országgyűlés vállát". A politikus felhívta a figyelmet az újraszámlálás ó szabályozására, amely szerint mindig kétszer kell megszámlálni a ószavazatokat, és addig kell folytatni a számlálást, ameddig nem születik két azonos eredmény. (MTI)