Program indul kilenc nyomortelep felszámolására
Az egy településre fordított támogatás 55-90 millió forintig terjed, a megvalósítás időtartama egy év - tartalmazza a minisztérium MTI-hez eljuttatott közleménye. A program legfontosabb célkitűzése, hogy a telepeken és telepszerű lakókörnyezetben élők számára lehetőséget teremtsen életlehetőségeik, társadalmi felemelkedésük valódi javítására.
A dokumentum kiemeli: a kilenc településen - Dencsháza, Galambok, Hencida, Kerecsend, Kisvaszar, Szentgál, Táska, Tiszabő, Uszka - lakók közel 40 százaléka, azaz négy és félezer ember él telepen vagy telepszerű környezetben.
A településeken belül létrejött telepek kialakulásának oka, története és struktúrája eltérő, ezért az egyes településeken más-más koncepciót dolgozott ki a tárca az ott élők helyzetének javítására - olvasható a közleményben.
Az úgynevezett "vadtelepek" teljes felszámolása valósul meg Táskán és Galambokon, ahol a jelenlegi embertelen körülmények között élő összesen 17 családot - köztük kisgyermekeket - költöztetnek újonnan épülő önkormányzati lakásokba.
Tiszabőn és Uszkán - ahol a települések teljes lakossága, összesen 2550 ember él telepszerű környezetben - elsősorban az életveszélyes állapotban lévő lakások felújítása és a település infrastrukturális fejlesztése a cél. Ugyanakkor az egyes családoknak szóló lakhatási megoldások mellett, a településeken tervezett infrastrukturális fejlesztések - út- és járdaépítés, -felújítás, ivóvízellátás bővítése, iskola-, óvodafejlesztés, hulladékszállítás megoldása, közterület-rendezés, szociális ellátások javítása - a település egész lakosságának életminőségére kihatnak.
A közlés szerint a programok megvalósítása "intenzív munkát igényel a települések önkormányzataitól". Az önkormányzatok munkáját a helyi intézmények, a kisebbségi önkormányzat, a civil szervezetek és szakemberek, illetve maguk a telepeken élők együttes munkája segíti majd. A minisztérium intenzív kapcsolattartással, mentori és monitoringhálózat működtetésével kívánja segíteni az önkormányzatokat - áll az ICSSZEM közleményében.
(MTI)