Politikus nem célpont az ETA-nak
Zapatero egy hónapja közölte: hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni az ETA-val, ha a szervezet tagjai lemondanak az erőszakról és leteszik a fegyvert. A Néppárt politikusai hevesen ellenezték az indítványt, s több ezren vonultak az utcára, hogy tiltakozzanak a terroristákkal történő tárgyalások ellen.
Az ETA mostani bejelentése egyelőre kevesebb, mint amit Zapatero várt, de mindenképpen azt jelzi: a kormányfő jól mérte fel az ETA általános állapotát, és a terroristák "kompromisszumkészségét". A szervezetet a spanyol és a francia rendőrség összehangolt akciói komolyan meggyengítették, számos vezetőjét letartóztatták, fegyverraktáraikat felszámolták. Ebben a helyzetben a túlélés egyetlen módja a politikai kiegyezés lehet, de az álláspontok egyelőre távol állnak egymástól. Az ETA pénteken egy másik közleményben sürgette a párbeszéd megkezdését a kormánnyal, de ragaszkodik hozzá, hogy a tárgyalások alapját az önrendelkezési jog képezze. Ezt mind a spanyol kormány, mind az ellenzék kategorikusan elutasítja.
A közvélemény és a sajtó óvatosan értékeli az új helyzetet. Az ETA már korábban is hirdetett nem egy részleges, sőt teljes fegyverszünetet. Amikor a dolgok nem úgy alakultak, ahogy ők tervezték, váratlanul visszatáncoltak és újrakezdték a harcot. A spanyol szocialista és néppárti politikusok - akik közül sokan évek óta csak testőrök gyűrűjében tehetik ki a lábukat az utcára - valószínűleg még nem lélegezhetnek fel. Mint a Vanguardia című katalán lap megjegyzi, amíg az ETA ajánlata nem terjed ki az egyszerű állampolgárokra, addig egy demokratikus kormánynak nem lehet mozgástere, tehát tárgyalásokról szó sem lehet.
Konzervatív szimpátiatüntetés Madridban
A szervezők szerint másfél millióan, a rendőrség adatai alapján 166 ezren tüntettek szombaton a homoszexuálisok házassága ellen Madridban. A spanyol parlament nemrég módosította a polgári törvénykönyvet és lehetővé tette az egynemű párok házasságköté-sét, valamint azt is, hogy gyermeket fogadjanak örökbe. A Vatikán és a spanyol katolikus egyház hevesen bírálta a változtatást. A demonstrálók között személyesen is ott volt a püspöki konferencia korábbi elnöke, Madrid érseke, Varela bíboros és az ellenzéki Néppárt (PP) több vezetője is. Egyes megfigyelők szerint a tüntetés a konzervatív Néppárt melletti szimpátiamegmozdulásként is értelmezhető: a transzparensek között homoszexuálisokat bíráló táblák nem voltak, viszont számos felirat követelte Zapatero kormányfő lemondását. Három hét alatt ez volt a harmadik tömegdemonstráció Spanyolországban, amely valamilyen formában a szocialista kormány politikája ellen irányult.