alma írja: az EU-krach – vég vagy valami új kezdete?

Mindenki sír, hogy egymás hajába voltak a tagok, ráadásul jól fenéken is rúgták egymást. A pénzen persze. Igaz, hogy látszani csak az angol vétó látszott, de a lényeg valahol máshol lehetett.

Nem tom' hol, - csak annyit tudok:

1) nem kell betojni, a kocsi megy tovább

2) sőt még az is lehet, hogy a kocsi jó irányba fog menni, mert ahová eddig irányították az zsákutca volt. A pofon jó időben jött. Szóval a füles jókor jött. Lássuk milyen előnyei lehetnek a tockosnak:

1) Az EU centralizált, bürokratikus óriásállamként akart működni, - francia-német-olasz (kicsit angol) közreműködéssel. Most ezt újra kell gondolni: a közepes és kis országoknak több beleszólást,- vagy ha a Nizzai szerződés miatt ez nem megy, akkor legalább több nemzeti autonómiát a gémkapocs hajlásszögének, és más hasonlóan fontos és ezért agyonszabályozott dolgok megállapításában.

2) A befizetők és támogatottak viszonya: kevesebb pénz fog befolyni, az tuti, - minden nagybefizető szarban van, tehát nem érdekük a keleti 10-ek erős támogatása. Kevesebb lesz a pénz a központban – aminek van jó oldala is: kisebb lesz a korrupció, a bizottságosdi, vagyis a hülyeség bővített újratermelése – és hatékonyabb lesz a pénzbefektetés, ill. támogatás.

(Ellen szól, persze, hogy a reformok útja vérrel van kiszínezve – szóval rá fogunk erre a pár évre fizetni keményen (rajtunk, újakon verik el a port), de aztán mi leszünk a sztárok, mert már akkor (anno) megmondtuk. Pár évet le kell húzni a pincébe, utána jobb lesz, meglátjátok.)

3) Fontos eredmény, hogy le fog állni az a bővítési hajcihő, amibe már az összes ázsiai országot is beleképzelték. Törökország még várni fog, a balkáni országok ugyancsak. Nekik is jobb lesz.

4) A francia-német-angol kakaskodás eredménye az lesz, hogy vesztenek nagyhatalmi erejükből. Az angolokon a másik kettő fog bosszút állni, amúgy meg (a németek, franciák) igyekeznek valahogy kikerülni a slamasztikából. Út a federális Európa felé? Emlékszel: Joska Fischer már egyszer bemondta ezt a tuti tippet, de akkor kiröhögték. Most előveszik? Állítólag van benne valami.

5) Az Alkotmányt meg jegelik – tán végleg. A vastag könyv – több ezer oldal – nem oszt, nem szoroz. Amerika alkotmánya pár oldalas, oszt mégis működik. Vagyis a tényleges, (pragmatikus) folyamatok kerülnek előtérbe.

Alma blogja

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.