Elvonták a tartalék négyötödét
Százhuszonötmilliárd forintot végleg elvon a kormány az öszszesen 161,5 milliárd forintos államháztartási tartalékból. Ez azt jelenti, hogy az említett öszszeget már biztosan nem költhetik el a minisztériumok és egyéb költségvetési intézmények. Ráadásul a kormány tartósnak tekinti az így kialakult költségvetési szerkezetet, ami annyit tesz, hogy a jövő évi büdzsé tervezésekor is az ily módon csökkentett előirányzatokat veszi figyelembe. Az elvonásra azért van szükség, hogy eredmény szemléletben tartható legyen az idei évre tervezett 3,6 százalékos államháztartási hiánycél - közölte tegnap sajtótájékoztatón Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium (PM) közigazgatási államtitkára. A pénzforgalmi szemléletben számított deficit ennek ellenére az egekbe szökik: június végén már 985 milliárd forint hiány lesz a kincstári számlán, ami a 96 százaléka az éves tervezetnek. Ha szükséges, további intézkedésekre is kész a kormányzat - tette hozzá Katona.
Lényegében elismerte a Pénzügyminisztérium, hogy túltervezte az idei költségvetési bevételeket. A tárca tegnapi tájékoztatása szerint eredményszemléletben - tehát a ténylegesen az idei évre vonatkozó kötelezettségeket figyelembe véve - összességében megközelítően 170 milliárd forinttal kevesebb bevétel várható az év végén áfából, személyi jövedelemadóból, a társadalombiztosítási járulékokból, valamint a jövedéki adóból. Költségvetési szakértők a kezdetektől fogva irreálisnak tartották, hogy a tavalyi teljesítéshez képest általános forgalmi adóból 18, személyi jövedelemadóból pedig 12 százalékkal több bevételt irányzott elő a pénzügyi tárca. Ám a túltervezés vádja ellen akkor a kormány kézzel-lábbal tiltakozott. Május végéig áfából 660 milliárd forint folyt be, ami csaknem 200 milliárddal kevesebb az éves előirányzat időarányos részénél. Személyi jövedelemadóból 15 milliárd hiányzik.
Javítja a büdzsé helyzetét az autópálya-finanszírozás: a korábban tervezettnél több szakaszt építenek magánberuházásként. Ez majd negyvenmilliárd forinttal csökkenti a hiányt. Többletbevételt jelenthet az importáfaszabályok változása, a dohánytermékek behozatalának szigorítása, a szerencsejáték-törvény módosítása. Katona szerint még az idén hozhat a konyhára a járulékalap kiszélesítése is. Ennek részleteit azonban nem ismertette.