Bizonytalanság Kirgizisztánban
A választáson a közép-ázsiai ország ideiglenes elnöke messze a legesélyesebb. Kurmanbek Bakijevnek azért sincs félnivalója, mert a második legnépszerűbb politikus, Feliksz Kulov nem indul a megméretésen. Az ellenjelöltek között van az ország ombudsmanja és az egykori belügyminisztere is. Bakijevnek azonban nem ez, hanem a szociális és társadalmi feszültség a legnagyobb kihívója.
A korábbi elnököt, Aszkar Akajevet márciusban távozásra kényszerítő - tulipánosnak keresztelt - megmozdulás után ugyanis nem stabilizálódott a gazdasági helyzet. Júniusban már az új vezetés ellen is tüntetések zajlottak le, a hónap elején száz ember a legfelsőbb bíróság épületét is elfoglalta és a testület tagjainak lemondását követelte. A múlt héten Biskek központjában fényes nappal lelőtték a kirgiz vállalkozók szövetségének elnökét, a márciusi megmozdulások egyik szereplőjét. Zsirgalbek Szurabaldijev parlamenti képviselő kezében volt a főváros legnagyobb autókereskedése.
A politikai és gazdasági hatalmat kézben tartó vállalkozók ellen az ország szegényebb, déli részében is egyre több tüntetés zajlott le a közelmúltban. A tulipános forradalmat elindító Os városban több száz tüntető megrohamozta Bajaman Erkinbajev szállodáját. A politikus a déli régió befolyásos vállalkozója.
A tétnélküli választás legnagyobb kihívása az, hogy sikerül-e áldozatok nélkül lebonyolítani. Kérdés az is, hogy mennyire lesz szabályos a választás. Nemzetközi szervezetek mindenesetre elindították a választók megvásárlása ellen irányuló kampányukat.