Kiegyeztek az iraki síiták és szunniták
A nemzetközi koalíciós erők el-fogták az al-Kaida moszuli főnökét, a lefejezős gyilkosságok és robbantásos merényletek fő szervezője, Abu Muszab az-Zarkavi egyik legfontosabb alvezérét. Az Abu Talha néven említett férfi korábban azzal kérkedett, hogy éjjel-nappal robbanóövet visel, és nem adja meg magát. Ehhez képest tűzharc nélkül sikerült elfogni, miután iraki informátorok nyomra vezették a katonákat.
Ugyanezen a napon Moszulban agyonlőttek egy bírót és sofőrjét, Kirkukban és Bagdadban pokolgépes merényletekben öt-öt iraki katona sebesült meg.
Két-két republikánus és demokrata párti képviselő tegnap hivatalosan benyújtotta az első, az Irakban lévő amerikai csapatok hazahívására vonatkozó törvényjavaslatot. A dokumentum előírja, hogy 2006. október 1-jéig meg kell kezdeni a csapatkivonást, ám nem szab határidőt annak befejezésére. A Fehér Ház hevesen ellenez minden rögzí-tett dátumot, mert az megkönynyítené az ellenállás dolgát. A hivatalos álláspont az, hogy az amerikai erőket annak mértékében lehet csökkenteni, amikor az újjászervezett iraki hadsereg képes átvenni az ország védelmét.
Jelenleg már csak az amerikaiak 41 százaléka tartja helyesnek Bush elnök iraki politikáját, tízből hatan úgy gondolják, hogy a csapatokat teljesen vagy részben haza kellene hozni.
Irak hosszú távú jövője kapcsán biztató fejlemény, hogy tegnap Bagdadban megállapodott a síita többség, a vele szövetséges kurd kisebbség, és a lakosság 15-20 százalékát kitevő szunniták delegációja. A kompromisszum eredményeként tizenöt, később kijelölendő szunnita vesz részt az új alkotmány kidolgozásában. A parlament által megválasztott 55 fős testületben csak két szunnita kapott helyet - miután a Szaddám Huszein alatt kiemelt helyzetet élvező kisebbség bojkottálta a választásokat.
Az amerikaiak és az Európai Unió egyaránt sürgette a megegyezést, és nyomást gyakorolt a síitákra, hogy találjanak megoldást a szunniták bevonására. A most 70 fősre bővült testület konszenzusos alapon dönt az alkotmányról.