Uniós alkotmány: ahogy tetszik!
Eredmény nélkül nem lehet innen felállni! - ha másban nem is, ebben egyetértés alakult ki a huszonöt tagállam között a csütörtök kora este kezdődő "válságcsúcs" előtt. Az EU-alkotmány elutasítása a francia, majd a holland népszavazáson olyanynyira rányomja a bélyegét az Európai Tanács mostani, brüszszeli ülésére, hogy az állam- és kormányfők számára egyértelmű: bizonyítaniuk kell az unió működőképességét.
A két fő napirendi pont közül még az európai alkotmány jövője az egyszerűbb. A soros luxemburgi elnökség a csütörtök esti munkavacsora alatt készült elfogadtatni azt a közleményt, amely a kettős "nem" után helyzetértékelésre szólítja fel a tagállamokat. A nap folyamán kiszivárgott szövegváltozat legalábbis "megbontja" a 2006. novemberi határidőt a huszonötös ratifikációra. Az EU lehetőséget ad, sőt ajánlja a tagállamoknak, hogy jegeljék a jóváhagyást. Néhány tagállam a ratifikáció folytatása mellett áll ki, míg mások elbizonytalanodtak, és sokak szerint csak arra vártak, hogy az uniós felhatalmazásra hivatkozva lefújhassák az őszre tervezett népszavazásokat. Már csak azért is, mert a francia-holland szavazás után Európa-szerte teret nyertek az alkotmány ellenzői. A hollandok elképzelhetetlennek tartják, hogy a szövegről még egyszer népszavazást tartsanak.
? Orbán Viktor, a Fidesz - MPSZ elnöke támogatja a magyar kormány álláspontját az EU költségvetése ügyében. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a minap közölte: a kormánynak az a célja a pénzügyi tárgyalásokon, hogy az egy főre jutó támogatásokban Magyarország legalább az ötödik helyre kerüljön. "Szerintünk ez ambiciózus és reális célkitűzés" - mondta Orbán.