Szopornyicás kutya gazdát keres

Ősztől lesz pénz a fővárosi Illatos úti ebrendészeti telep állatállományának oltására - derült ki egy hétfői sajtótájékoztatón. Ezzel elhárulhat az akadály a befogadott kutyák örökbeadása előtt, a főváros pedig megszabadul egy szégyenfolttól. Az állatvédelmi törvény előírásának betartásához azonban csak egy kis lépéssel kerülünk közelebb.

Akar Ön szopornyicás (volt) kóbor kutyát örökbe fogadni? Nem? Nem csoda. És garantáltan egészségeset? Ha sikerülne biztosítani az Illatos úti ebrendészeti telep (nevezik sintértelepnek és menhelynek is - előbbi kissé pejoratív, az utóbbi viszont megtévesztő) kutyáinak szopornyicamentességét, bizonyára többen vállalkoznának rá, hogy adjanak még egy esélyt a kitett/megunt/elkallódott, az intézmény túlzsúfoltsága miatt többnyire elaltatásra ítélt négylábúaknak. Ezen morfondíroznak már vagy másfél éve a budapesti állatvédők, és megújuló próbálkozásaikat most végre siker koronázta: a Fővárosi Közgyűlés idén 20 millió forintot ad a telep járványmentesítésére.

Az Illatos útra az elkóborolt, illetve a gazdáik által továbbtartani nem kívánt jószágok kerülnek. Általában egészségesen, ám a telepen - ahol a kutyák máig csak sürgősségi, a szopornyica- megelőzésre nem kiterjedő orvosi ellátásban részesülnek - hetek alatt megfertőződnek. A vírusos felső légúti fertőzés hatására az állat először köhögni kezd, majd súlyos szenvedés után elpusztul. Az intézményben tartott kutyák többsége köhög (nem mindegyik szopornyicás, az összezártság és a stressz miatt azonban a kevésbé súlyos fertőző betegségek is gyakoriak), így aztán az odalátogató potenciális kutyatulajdonosok gyakran visszariadnak a kockázattól. Tavaly a MÚOSZ állatvédő szakosztálya szeretett volna egy örökbefogadási napot szervezni a még menthető kutyák számára, de a helyszínen meggyőződtek róla: nehéz jó szívvel "kiajánlani" az Illatos út lakóit.

Danielisz Béla, a városrendészeti bizottság vezetője szerint a mostani 20 milliós segítség (amely 2500 kutya oltására elegendő) várhatóan beépül a főváros költségvetésébe, azaz jövőre is legalább ennyi pénz áll majd rendelkezésére. Ez azonban nem vívmány, inkább egy régi adósság törlesztése (az állatvédelmi törvény szerint a gazdának kötelessége gondoskodni állatainak egészségügyi ellátásáról - márpedig nehéz lenne tagadni, hogy az Illatos úton vendégeskedő kutyáknak a főváros a gazdája). A 94 férőhelyes telepen évente 4-5 ezer kutya fordul meg. Némelyiket elviszik a gazdák, vagy egy örökbefogadó, ez azonban a ritkább eset. Sokkal gyakoribb, hogy egy új vendég érkezésekor a legrégebbi lakótól meg kell válni - jobb megoldás híján, kényszerből elaltatással. - Ez a megoldás senkinek sem jó, ezért amennyire lehet, próbáljuk elkerülni - mondja Kozma Tamás, az intézmény megbízott vezetője (maga is állatorvos), azt is megemlítve: mióta például a telep honlapjára rendszeresen felkerülnek (fényképpel) az elvihető kutyák, 20-30 százalékkal nőtt az örökbefogadási kedv. Kovács Violetta, az állatvédő szakosztály elnöke úgy látja, a média is sokat tehet a jószágokért. - Ha egy kutya fényképe bekerül a tévébe vagy a napilapokba, pár nap alatt gazdához kerül. Nemrég egy öreg, vak kutyát vittek el egy sajtószereplés után - meséli.

Az oltások várhatóan szeptemberben kezdődnek meg. Abban minden szakember egyetért, hogy a beoltott, fertőzésmentes állatok sokkal nagyobb eséllyel juthatnak vissza a "szabad életbe", az állandó fertőzésveszély fenntartása pedig ettől függetlenül is állatkínzás. A hazai jogszabályok immár börtönbüntetéssel fenyegetik az állatkínzókat - mint a sajtótájékoztatón szóba került, egyelőre csak "elméletben". Ha valaki esetleg komolyan gondolná az előírások betartását, körülnézhetne az ország többi ebrendészeti (sintér) telepén - biztosan szembesülne olyan tapasztalatokkal, amelyek az állatkínzás fogalomkörébe tartoznak.

Az állatvédelem hazai jogi szabályozása korszerű, ez azonban nem mondható el az állatvédelmi gyakorlatról.

A legfontosabb hiányosságok:

1. Az állatkínzás 2004 tavasza óta bűncselekmény - azóta is vannak állatkínzásos esetek, ám a szigorú (börtön)büntetés lehetőségével még nem élt a bíróság.

2. Hiányzik a jogszabályok betartatásának intézményrendszere (például az ellenőrző hatóság).

3. Az élőállat-szállítás módja ma is gyakran ellentétes az uniós előírásokkal (zsúfoltság, ritka pihenők, etetés-itatás hiánya stb).

4. Megoldatlan a kedvtelésből tartott állatok ivartalanítása, illetve a felesleges szaporulat kérdése.

Mi lesz a sorsa: új otthon vagy elaltatás?
Mi lesz a sorsa: új otthon vagy elaltatás?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.