"A magyarok elvárhatják a jobb egészségügyet"
A holland (60-ból 48 pont), a svájci és a német betegellátás vitte el a dobogós helyeket. Magyarország 35 pontot kapott. A húsz kérdéskörből háromban értünk el maximális pontszámot: a betegjogi törvény, a betegek saját orvosi adataikhoz való hozzáférése, illetve a fizetési késedelem eltűrése tekintetében. A várakozási időket tekintve közepes a magyar eredmény.
Kifejezetten gyengítette pozícióinkat, hogy nem lehet beutaló nélkül szakorvoshoz fordulni, rossz a halálozási arány a mell-, és vastagbélráknál, hoszszú a várakozási idő a térd, és csipőficamnál, s a receptet sem lehet megújítani anélkül, hogy elmennénk a háziorvoshoz. A magyar kormányt elmarasztalta a vizsgálat, amiért nem támogatja, hogy az egészségügyre is kiterjedjen a szolgáltatások piacának felszabadítására hivatott uniós irányelv.
- Tizenkét évnél hosszabb idő kell ahhoz, hogy a felülről tervezett gazdaság egészségügyi rendszere betegközpontú rendszerré alakuljon át - nyilatkozta Arne Björnberg, a kutatás igazgatója, hozzátéve: "Magyarországon hatvan éve létezik állami finanszírozású egészségügyi rendszer, a magyar fogyasztó tehát joggal várhatna el magasabb színvonalú szolgáltatást."
A hazai egészségügyi rendszer az olaszt és a lengyelt (29, illetve 25 pont) előzi meg.
Az egészségügyi miniszter, Rácz Jenő a hírt egyelőre nem kommentálta, szakértők azonban megtették ezt. Sinkó Eszter, az Egészségügyi Menedzserképző Központ oktatója a jelentés több pontjával vitázik. Szerinte vitathatatlan, hogy a halálozási mutatóink rosszak. Szinte minden más megállapítást vitat azonban. - Nem tudni, mikori statisztikákon alapul a vizsgálat, de Magyarországon az orvoshoz jutás esélye jó, a várakozási idő kimondottan jobb az átlagnál. Annak megítélése, hogy a háziorvost nem lehet megkerülni, csak filozófia kérdése. A magyar kormány úgy döntött - és igaza van -, hogy a családorvos legyen a "kapuőr", mert így a fölösleges vizsgálatok elkerülhetők. Ha komolyan vesszük ezt, a beutalási rend éppen hogy pozitív. A megállapítás nem is teljesen igaz, hiszen a járóbeteg-ellátások fele szabadon igénybe vehető - mondja a szakértő, aki szerint viszont az, hogy a fizetési késedelem eltűrése tekintetében jók vagyunk, megítélés kérdése. - Ha ez a pont azt jelenti, hogy a betegek a taj-kártya bemutatás nélkül is kaphatnak ellátást, lehet, hogy nekik jó, az államháztartás szempontjából viszont rossz. Sinkó Eszter szerint ugyanakkor ahhoz képest, hogy menynyit költünk egészségügyre, nem jó az ellátás, és a mostani szint is csak az orvosok és ápolók áldozatos munkájával tartható.
Hozzáteszi azonban a menedzserközpont oktatója: A rossz halálozási mutatóink miatt nemcsak az életmód, a táplálkozás hibáztatható, hanem a prevenció hiánya, illetve némelykor az orvosok felkészületlensége is. Ma a megelőzés többnyire abból áll, hogy az embereket elküldik szűrésekre, de hogy tanácsokat adjanak, az már nemigen fordul elő.