Soros Kazahsztánra veti vigyázó szemét
Soros György magyar származású amerikai milliárdos és emberbarát szerdán bírálta a kazah hatóságokat egy nemrégiben elfogadott törvény miatt, amely korlátozza a személyi szabadságjogokat, és óvta a kazah kormányt, nehogy "üzbég módra" billenjen ki a civil társadalom felett gyakorlott ellenőrzés.
"Az elmúlt hónapokban a jogállam megdöntésének lehettünk a tanúi. Rossz irányba haladó törvényeket fogadtak el" - jelentette ki Soros György a kazah fővárosban, Almatiban egy nemzetközi gazdasági konferencián.
Az üzletember azokra a nemrégiben elfogadott törvényekre utalt, amelyek megnövelik a civil és vallási szervezetek feletti állami ellenőrzést.
"Ezek a törvények a civil szervezetek feletti ellenőrzés üzbég stílusához vezetnek" - tette hozzá Soros György, Iszlam Karimov üzbég elnök rendszerére utalva, aki vaskézzel nyom el országában minden ellenzéki kezdeményezést. "Remélem, hogy csak átmeneti visszalépésről van szó - közölte Soros György, aki bírálta a Kazahsztán Demokratikus Választása nevű fő ellenzéki párt és a Reszpublika című ellenzéki újság betiltását.
Soros György szerint a nemrégiben Kirgizisztánban, Ukrajnában és Grúziában végbement népi forradalmak idegessé tették a kazah kormányt. Az üzletember bejelentette, hogy a korrupció elleni harc jegyében alapot kíván létrehozni a kirgiz kormánytisztviselők fizetésének javítására. Elmondta: az alap várhatóan a július 10-i elnökválasztás után jön létre és a Grúziában már meglévő hasonló program elveinek megfelelően működik majd.
Soros György hozta létre a Nyílt Társadalom Intézetét, amely a civil szervezetek fejlesztését tűzte ki célul demokratikus átalakulás korszakát élő országokban. A szervezetet azzal vádolták meg, hogy anyagilag támogatta a volt szovjetköztársaságokban nemrégiben lezajlott forradalmakat.
(MTI)