A kormány segíti a sírok helyreállítását
A sírköveket felborították, illetve összetörték, de felfestésekkel nem találkoztak - mondta Zoltai Gusztáv. Hozzátette: a temetőt vasárnap zárták be ünnep miatt, és csak szerdán reggel nyitották ki újra, ekkor vették észre a rongálást. A rendőrség a helyszínen van, a károk felmérésében részt vesznek a hitközség tagjai is.
Sass Oszkár, a BRFK sajtóügyeletese megerősítette, hogy több mint száz sírt rongáltak meg a temetőben.A helyszínen tartózkodó hadnagy elmondta: a bűncselekmény minősítésére csak a helyszíni vizsgálatot követően kerül majd sor, ez utóbbi, mint mondta, a temető nagysága miatt akár egy napot is igénybe vehet. Közölte: a reggeli órákban érkezett állampolgári bejelentés a sírrongálásról a rendőrségre.
Gergényi Péter, budapesti rendőr-főkapitány félmillió forintos nyomravezetői díjat ajánlott fel annak, aki érdemi információval szolgál a sírrongálás elkövetőiről.
Egymillió forintot ajánlott fel Demszky Gábor annak, aki információkkal szolgál a sírrongálásról. A helyszínt felkereső főpolgármester elmondta, hogy felkérte a Budapesti Temetkezési Intézet Rt.-t, hogy vegyenek részt a felborított és összetört sírok helyreállításában.
Mádl Ferenc elítélte a sírok meggyalázását
Az ausztriai munkalátogatáson tartózkodó Mádl Ferenc köztársasági elnök szerdán Bécsben külön állásfoglalásban ítélte el a Kozma utcai temető sírjainak meggyalázását.
Az államfő állásfoglalásában leszögezte, hogy mélységesen elítéli a Kozmai utcai temető sírjainak vandál, az emberi méltóságot és a kegyelet érzését semmibe vevő meggyalázását. - Aki képes bemocskolni az elhunytak emlékét, az nem tiszteli az élő embert sem, nem tisztel semmilyen értéket. Különösen fájdalmas és megdöbbentő mindez azok után, hogy az ország méltó módon hajtott fejet az áldozatokra emlékezve a holokauszt hatvanadik évfordulóján - hangsúlyozta Mádl Ferenc.
A köztársasági elnök együttérzéséről biztosította a gyászukban megsértett családokat.
A miniszterelnök megdöbbenését fejezte ki
A miniszterelnök megdöbbenését fejezte ki Zoltai Gusztávnak, a Mazsihisz ügyvezető igazgatójának a Kozma utcai temetőben elkövetett sírrongálások miatt - közölte László Boglár kormányszóvivő szerdán Budapesten.
Gyurcsány Ferenc arra kérte Lamperth Mónika belügyminisztert, hogy tájékozódjon, és a szükséges intézkedéseket tegye meg - mondta el László Boglár a kormány ülését követő sajtótájékoztatón. A miniszterelnök fontosnak tartja leszögezni, hogy a kormány bármilyen vallási közösség elleni támadást elutasít, és mélyen elítél - mondta László Boglár.
A kormány segítséget nyújt
Bozóki András mélységesen elítélte a Kozma utcai zsidó sírok megrongálását, a kulturális miniszter biztosította a zsidó hitközséget, hogy a kormány minden segítséget megad a sírok helyreállításához - írta a tárca vezetője az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben.
"Magyar állampolgárként és kulturális miniszterként egyaránt megdöbbenéssel állok azon barbár tett előtt, amit a Kozma utcai zsidó sírok megrongálása jelent. Mélységesen elítélem ezt a kegyeletsértést, amely több mint száz család hozzátartozóinak emlékét sérti" - olvasható a közleményben. A miniszter elfogadhatatlannak nevezte, hogy - legyen az vandalizmus vagy rasszizmus - ilyen romboló indulatok munkálnak a társadalomban.
"Valamennyiünk szégyene ez, és közös felelősségünk, hogy hasonló eset ne ismétlődhessen meg" - hangsúlyozta. Bozóki András a kulturális kormányzat nevében biztosította a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségét (Mazsihisz) és valamennyi zsidó szervezetet, valamint a gyászukban megsértett családokat, hogy a kormány minden segítséget megad a megrongált sírok mielőbbi helyreállítása érdekében.
Politikusok reagálása
Az MSZP-frakció a budapesti Kozma utcai zsidó temető feldúlásában társadalmi veszélyeket lát, szerdai közleménye szerint a történtek az egész nemzeti emlékezeten ejtettek sebet. "A Kozma utcai sírok gyalázatos feldúlásának okait még nem látjuk, hatását és társadalmi veszélyeit azonban igen" - áll a szocialista frakció közleményében.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke mélyen elítélte a Kozma utcai zsidótemető sírjainak megrongálását. "Az emberi méltóság ilyen mértékű lábbal tiprása, megsértése tizenöt éves demokráciánkban példátlan" - mondta Orbán Viktor az MTI-nek szerdán.
"Akármilyen politikai viták voltak az elmúlt tizenöt évben, az emberi méltóság védelme mindenek felett állt, (...) jó volna, hogyha ez nem változna meg" - tette hozzá. A pártelnök maga és a Fidesz nevében együttérzését fejezte ki a hozzátartozóknak. Mint mondta, a hatóságoktól elvárják, hogy a lehető leggyorsabban, leghatékonyabban járjanak el az ügyben, és minél hamarabb kerítsék kézre az elkövetőket.
A legalantasabb, leggyalázatosabb gaztettek közé tartozik a sírgyalázás - közölte Donáth László szocialista politikus. "Azért a legalantasabb, vagy leggyalázatosabb gaztettek közé tartozik a sírgyalázás, mert teljesen nyilvánvaló teszi, hogy az, aki ilyet tesz, az az élőkkel nem tud mit kezdeni" - hangoztatta a politikus. Mint mondta, aki ilyet tesz, az nem vállalja, hogy az élőkkel konfliktusba keveredjék, hanem azt gondolja, hogy az élők emlékezetének meggyalázásával szerezhet magának valamilyen fajta dicsőséget, vagy előnyt.
"Ebben az értelemben súlyosabb dolog, mint hogyha valakit pofon vágnak vagy leköpnek az utcán" - tette hozzá. A politikus szerint kellő körültekintéssel kell ezt a kérdést kezelni és kinyomozni azt, hogy ki tette, mert az, hogy neonáci, vagy fasiszta szimbólumot, szót nem mázoltak a sírokra, még "nem jelenti azt, hogy nem ugyanabból az indulatból tették, mint amit egyébként a jelképek magukban hordoznak".
(forrás: MTI)