Megkövették a lincselések áldozatait

Az amerikai szenátus hétfőn közfelkiáltással elfogadott határozatában bocsánatot kért az áldozatoktól és hozzátartozóiktól azért, mert évtizedeken át akadályozta egy olyan törvény elfogadását, amely szövetségi bűncselekménnyé nyilvánította volna a lincselést.

Az Egyesült Államokban több mint 4700 embert ölt meg a csőcselék önkényes erőszaka 1882 és 1968 között, mindenekelőtt a déli államokban. A csúcsot az 1892-es esztendő jelentette 230 halálos áldozattal. Az áldozatok háromnegyede fekete amerikai volt, s a gyilkosságokat a helyi hatóság cinkos tétlensége tette lehetővé.

A szóban forgó időszakban éppen ezért csaknem 200 törvénykezdeményezést terjesztettek be a kongresszusban, hogy a lincselést nyilvánítsák szövetségi bűncselekménnyé, de mind rendre elbukott, noha hét elnök is támogatta az erőfeszítéseket. Három tervezetet a képviselőház megszavazott ugyan, a szenátus azonban a déli törvényhozókkal az élen obstrukcióval megakadályozta elfogadásukat.

Az áldozatokat megkövető határozat hétfői elfogadásán meghívott vendégként jelen volt a 91 éves fekete James Cameron, a lincselések egyetlen ma is életben lévő túlélője, s az egykori áldozatok mintegy 200 leszármazottja. Ellenszavazatot senki sem adott le, de a 100 szenátor közül 20 nem írta alá a határozatot támogató nyilatkozatot. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.