Gyurcsány: bejelentések helyett elemzés
Gyurcsány Ferenc azonban konkrét, a száz lépés keretében megszokott intézkedésekről nem beszélt - holott korábban éppen mára várták a bejelentéseket. A miniszterelnök csak annyit mondott: úgy kell átalakítani az adórendszert, hogy az a versenyképességet növelje. A kormányfő szerint hozzá kell nyúlni már a következő hetekben az állam működésének egyes szeleteihez, át kell alakítani az önkormányzati finanszírozást, nagyobb szabadságot adva a helyhatóságoknak és a munka világában több lehetőséget kell biztosítani a magasabb jövedelemért végzett és bejelentett munkának. Gyurcsány Ferenc az ellenzéki képviselők felé fordulva azt mondta: a hangulat és a várakozások visszahatnak a gazdaságra, ezért aki tudatosan rossz hangulatot kelt, az az országnak és az embereknek árt. A miniszterelnök kitért arra is, hogy ha sikerül fenntartani a gazdaság növekedési ütemét, akkor 2017-2019 között érjük el az unió jelenlegi átlagos jövedelmi szintjét. A számítások szerint az EU-t csak 2030-2038 között érjük utol.
Az ellenzéki pártok bírálták a kormányt, mondván, a magyar gazdaság rossz helyzetben van, és ezért a kabinet is felelős. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője Gyurcsány Ferenchez fordult, s azt mondta: "Félrevezették önt, miniszterelnök úr". Az ellenzéki politikus szerint nagyon rossz tanácsadói vannak, rossz számokat, rossz adatsorokat közöltek a miniszterelnökkel. - Ha az összes adóterhelést figyelembe veszszük, akkor a volt szocialista országok közül Magyarországon a legmagasabb az adóterhelés. Az áfa vonatkozásában is így van ez - hangoztatta Áder János, aki szerint az elmúlt három esztendőben az MSZP-SZDSZ-kormány 33-szor emelt adót és hat új adót vezetett be. Ezekkel az intézkedésekkel tavaly és most is közel 500 milliárd forintot vettek ki az adófizetők zsebéből. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője szerint az adóterhek "nem olyan súlyosak, mint amilyen súlyos a helyzet". Ennek az az oka, hogy az állam kevés pénzhez nagyon drágán jut a vállalkozók adminisztrációs terhei és a hatalmas államapparátus rendkívül komplikált rendszere miatt. - Ma Magyarországon adócsökkentést ígérni egyenesen arcátlanság és hazugság - hangoztatta Herényi Károly, aki szerint adócsökkentés helyett úgy lehet a vállalkozások terheit csökkenteni, ha az adminisztrációs terheket csökkentik.
Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője arra figyelmeztetett, hogy károkat lehet okozni az országnak, ha a politika nem lesz képes változtatni a szemléletén; azaz rövid távon vállalni kell a konfliktusokat és az ezzel járó intézkedéseket, hogy hosszú távon stabilizálni lehessen az országot, a gazdaság helyzetét és a gazdasági növekedés feltételrendszerét. Kuncze Gábor megismételte, hogy szükség van azokra a lépésekre, melyek féken tartják a költségvetés kiadási oldalát azért, hogy meg lehessen valósítani az adócsökkentést.