Belgrád mégis Mladiccsal tárgyal?
Natasa Kandics, a Humanitárius Jogi Alap (FHP) igazgatója tegnap közölte a B92 rádióval, hogy a birtokában lévő információk szerint mégis folynak tárgyalások Ratko Mladiccsal. "A tárgyalások kimenetele az lehet, hogy Mladics nem adja fel magát, hanem távozik Oroszországba, vagy megváltoztatja személyazonosságát. Mladics köreiben úgy látják, hogy az összes tiszt távozása után nincs ésszerű ok arra, hogy tovább bujkáljon" - mondta Kandics. Arra utalt, hogy az elmúlt három-négy hónapban a volt hadseregparancsnok összes megvádolt helyettese önként a hágai Nemzetközi Törvényszék elé állt.
A kormányilletékesek erélyes cáfolatai ellenére, az elmúlt napokban a belgrádi sajtóban tartotta magát a hír, hogy a hatóságok kapcsolatba léptek Mladiccsal; az FHP elnökének nyilatkozata tovább erősíti ezt a gyanút. Natasa Kandics a múltban több olyan háborús bűntényre világított rá, amelyről a hatóságok állítólag nem tudtak. Az FHP elnöke volt az, aki május 23-án továbbította a hágai ügyészségnek azt a vérfagyasztó felvételt, amelyen szerbiai kommandósok hidegvérrel kivégeznek hat srebrenicai muzulmánt. Tevékenysége miatt a szerb "hazafiak" szemében Kandics asszony a legnagyobb nemzetáruló.
A Danas című belgrádi napilap főszerkesztőjét halállal fenyegették meg, amiért újságja Mladics állítólagos hollétéről írt. A liberális lap hétfőn címlapján tette közzé a hírt a "brutális fenyegetésről". Múlt szombaton egy ismeretlen férfi felhívta a lapot, és az egyik biztonsági őrrel üzente meg Grujica Spasovics főszerkesztőnek, hogy halál vár rá.
A horvát hatóságok őrizetbe vettek egy szerb nemzetiségű férfit a srebrenicai muzulmánok lemészárlásáról készült videofelvétel alapján. Az 52 éves férfit lakóhelyén, a kelet-horvátországi Banovci faluban fogták el; a hatóságok a videofelvétel nyilvánosságra hozatala óta szemmel tartották.
Közben az ENSZ-rendőrség rövid időre megnyitotta a koszovói Kosovska Mitrovica egyetlen hídját, amely átível az albánok lakta déli városrészt a szerb többségű északi negyedtől elválasztó Ibar folyón. Ám szerb tüntetők szinte azonnal megszállták, és újra elzárták tegnap a hidat a forgalom elől. A híd 2004 márciusa óta van lezárva. A város albán többségének egyes csoportjai megrohanták akkor a szerb kisebbség házait, sokat felégettek közülük. Tizenkilenc ember életét vesztette.
Magyar-osztrák
külképviselet
Montenegróban
A luxembourgi EU-tanácsülés margóján Somogyi Ferenc külügyminiszter és osztrák kollégája, Ursula Plassnik aláírta azt a megállapodást, amelynek értelmében Budapest és Bécs közös külképviseletet működtet majd Podgoricában (Montenegró) - noha a diplomáciai szolgálat, az utasítási rend nem válik kétoldalúvá. Az EU-ban már van erre példa, a magyar diplomácia viszont debütál az ilyesmiben. (Sz. L. L.)