Zakó nélkül, vasalt ingben

Bár a múlt héten ősz volt, május végén már szédelegtünk a hőségtől. A legtöbb munkahelyen a beosztottakkal együtt izzadó főnök rendkívül megértő, ha kánikulában munkatársai lengén öltözve érkeznek reggelente, másutt azonban írott és íratlan szabályok döntenek arról, hogy 35 Celsius-fok körül lazábban vehetik-e az öltözködési előírásokat a munkavállalók.

Nemrégiben felröppent sajtóhírek szerint a zakó és a nyakkendő mellőzését kérte a japán miniszterelnök mindig kínosan elegáns honfitársaitól. A kormányfő, aki maga is ingujjra vetkőzve dolgozik, azt reméli, hogy a nehéz, meleg zakókat levetve a dolgozók kényelmesebben, így energikusabban tevékenykednek majd, és az alacsonyabb fokozaton járatott klímákkal rengeteg energiát spórolna meg az ország.

Görög Ibolya protokollszakértő szerint itthon a menedzserek és hivatalnokok számára nyáron szabadabbak ugyan az öltözködés szabályai, de a nagy melegben is meg kell maradniuk alapvetően elegánsnak.

- A nőknek nem kötelező fekete kosztümben pácolódni, kánikulában például egy fekete-drapp mintás könynyű selyemszoknya toppal és könnyű, rövid ujjú vászon blézerrel is megteszi. Nyáron a harisnya mellőzhető, lebarnult, ápolt lábát egy nő e nélkül is bújtathatja zárt orrú szandálba, amely a lábujjak eltakarásával háttérbe szorítja a benne rejlő szexualitást.

A szakértő szerint kötelező minimum három felsőruházati darabot viselni, egy szoknya és egy blúz sosem elég, erre kerüljön blézer, de legalább egy kendő vagy sál. Az iroda magányában persze ülhet fedetlen vállakkal egy nő, de amint látogató érkezik hozzá vagy kimegy a szobájából, kanyarítson magára egy olyan felsőt, amely takarja a vállat. Akármeddig is kúszik fel a hőmérő higanyszála, a has nem látszódhat ki a munkahelyen és a dekoltázs sem lehet túl mély - teszi hozzá. - A férfiaknak nagy melegben is kötelező a vasalt ing. Lehet rövid ujjú, de mindig nyakkendővel és vékony szövetnadrággal kell viselni. Az elegáns öltözködés szabályainak megfelel, és izzadás ellen jól véd egy, az ing alá vett rövid ujjú (nem atlétatrikó-szerű) póló. Számukra a szandál teljességgel tilos, sőt, a cipőjük is csak annyira lehet lyukacsos, hogy a zokni ne nagyon tűnjön át rajta. Alapszabály, hogy a zokni és a cipő színe a nadrágénál sötétebb legyen és fekete inget semmiféle divathóbortnak bedőlve se vegyenek fel.

A járőröző rendőrök téli-nyári viseletét egy belügyminisztériumi utasítás és egy ORFK-intézkedés szabályozza. A hivatalos nyári ruhatárból az előírt viseletet a parancsnokok az időjárási viszonyoknak megfelelően, minden szolgálatba lépés előtt saját hatáskörben határozzák meg.

A munkavédelemről szóló rendelkezések külön foglalkoznak a kánikulai időjárásra vonatkozó munkavédelmi szabályokkal, a munkavállalók időjárás elleni védelméről. A munkahelyiségben a munkavállalók létszámát, a tevékenység jellegét és a veszélyforrásokat figyelembe véve elegendő mennyiségű és minőségű, egészséget nem károsító levegőt és klímát kell biztosítani. Ha ez műszakilag megoldhatatlan, a munkavállalók egészségének megóvása érdekében szervezési intézkedéseket kell tenni, egyéni védőeszközt alkalmazni, illetőleg védőitalt juttatni. A munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a munkavállalót ne érje nagyfokú hősugárzás. Óránként legalább öt-, de legfeljebb tízperces pihenőidőt kell közbeiktatni, ha a munkahelyi klíma zárttéri munkahelyen a 24 Celsius-fokot meghaladja, s a hidegnek minősülő munkahelyeken ugyanez a szabály érvényes.

Ha a munkahelyi klíma zárttéri és szabadtéri munkahelyen a 24 fokot meghaladja, a munkavállalóknak igény szerint, de legalább félóránként védőitalt kell biztosítani. A folyadékveszteséget 14-16 fok hőmérsékletű ivóvízzel kell pótolni.

E célra alkalmas azonos hőmérsékletű, ízesített, alkoholmentes ital is, amelynek cukortartalma az ital 4 súlyszázalékát nem haladja meg, vagy mesterséges édesítőszerrel ízesített.

Zakó nélkül, vasalt ingben

A nyáron is főként sötétkék ruházatnak ugyanúgy része a nemrégiben bevezetett baseballsapka, mint a rövid ujjú, váll-lapos ing, a szolgálati nyakkendő és a nyári szövetnadrág. A rend derék őrei hordhatják saját cipőjüket, de a nyáron sem szandál, sem a köznyelvben csak "makkos cipőként" aposztrofált lábbeli nem hordható szolgálatban, hiszen "akció" során az könnyen elrepülhet. A sapka viszont mindig elmaradhatatlan része az egyenruhának.

- Kommandósokra, lovas és motoros rendőrökre teljesen más öltözködési szabályok vonatkoznak, utóbbiaknak az esés veszélye miatt az év bármely időszakában bőr ruhadarabjai vannak. A strandokon és más, autóval nehezen megközelíthető helyszíneken kerékpáros rendőrök járőröznek, ők a szolgálati pólóban és rövidnadrágban dolgozhatnak - magyarázza az ORKF sajtóreferense, Szendrei Attila őrnagy, aki szerint a hosszú nadrág, térdet takaró szoknya elvárás a civil ruhás rendőrségi dolgozóktól is.

Az egészségügyi dolgozók valamivel jobban járnak a hófehér, vászon anyagú köpenyekben, nadrágokban és pólókban, mint a jogászok a tárgyalásokon kötelező fekete, magasa záródó talárban. Bírónak, ügyésznek vagy ügyvédnek ezért a tárgyalás egyformán izzasztó lehet az öltöny, kosztüm fölé viselt hosszú, műszálas ruhadarab viselete, amelyet az Országos Igazságszolgáltatási Tanács szabályzata ír elő.

Meglazítani lehet, de a tárgyalás alatt levenni csak akkor, ha erre a tárgyaló bíró is rábólint. Ha hinni lehet a talárt gyakran viselők bizalmas közlésének, csak fehérnemű felett viselve a szintetikus anyagú köpenyszerűség a szinte mezítelen testre tapad, így ha lehet, még elviselhetetlenebb. A legenda szerint mindenesetre azok bánták meg leginkább a fenti kísérletezést, akiken a legrosszabb pillanatokban szét is nyílt a talár.

Vannak olyan szakmák, ahol időjárástól függetlenül, mindig ugyanaz a munkahelyi viselet, mert a dolgozók saját testi épségük védelme érdekében nyáron sem mondhatnak le a védőruhákról, amelyek mechanikai, fizikai hatásoktól, nedvességtől, hőhatás, vegyszerektől, fertőző anyagoktól, sztatikus feltöltődéstől vagy éppen radioaktív anyagoktól óvják őket. A pékek, a tűzoltók vagy a nehézipari munkások így kánikulában is teljes felszerelésben verejtékeznek.

Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) főosztályvezetője, Gádor János szerint a védőruha használatára kötelezés a fennálló kockázattól függ, azt nem befolyásolja a kánikula vagy a szakma ágazat.

- Természetesen terveznek olyan védőruhákat is, amelyek úgynevezett lélegző anyagból készülnek, hogy a munkavállaló teste általi kipárolgás a védőruha anyagán keresztül is minél jobban megvalósuljon. Ez megkönnyíti a védőruha használatát a nagy melegben, amit az aláöltözéssel fokozni lehet.

Az ő esetükben a védőruha viselete saját érdek, de rendeltetésszerű használatának ellenőrzése elsősorban a munkáltató feladata. Az OMMF és az ÁNTSZ a munkahelyi ellenőrzései során szintén hangsúlyt helyez az egyéni védőeszközök használatának ellenőrzésére, így a szükséges védőruha viseletére is.

A decens öltözködés kérdését is eldönti, hogy a hűtött irodában blézer vagy zakó viselete mindenképpen szükséges. A munkahelyeken mindennaposak az összezördülések a klímaberendezés használata miatt, hiszen a hideg levegő sokaknak okoz fej- vagy torokfájást. Az ideálisan beállított légkondicionálás mellett a belső hőmérséklet csak 5-8 fokkal hűvösebb, mint a kinti. A régi típusú, központi hűtést felváltották az egyénileg szabályozható készülékek, amelyek nemcsak nyak- vagy fejmagasságban fújják a hideg levegőt. A modern irodaházakban időzítő segítségével munkakezdésre már hűtött iroda várja a dolgozókat, akik a mellettük lévő gépet kikapcsolhatják. Görög Ibolya szerint illendő az, hogy egy ember miatt ne pukkadjon meg a hőségtől 5-10 másik ember a szobában. Az, akit tényleg nagyon zavar a klíma, ha teheti, nyárra költözzön át egy másik szobába.

A vízi rendõrök nyári egyenruhája kánikulában is megfelel a követelményeknek
A vízi rendõrök nyári egyenruhája kánikulában is megfelel a követelményeknek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.