Hány az óra, Glazer úr?
Az MU-val tartósan összefonódott Glazer - állítólag tanácsadóinak javaslataival ellentétben - mindeddig egyetlen alkalommal nem állt személyesen a részvényesek, az együttes vagy a sajtó elé. Nem csoda, hogy állandó jelzője a "zárkózott" vagy a "nyilvánosságot kerülő". Kevésbé hízelgő egy amerikai bíró megjegyzése: "báránybőrbe bújt kígyó" - utalva Glazer gyakori pereskedésére, többek között saját lánytestvéreivel, akikkel egymillió dolláros örökség miatt került összetűzésbe. A brit tévétársaságoknak kevés felvételük van róla, unos-untalan ugyanazokat ismétlik: ingujjban, öregesen, nadrágját hózentrágerrel felhúzva látjuk valahol Amerikában, vörhenyes szakállas, szemüveges arca mosolyog, de nem árul el érzelmeket. Ha hinni lehet amerikai internetes lapoknak, az angol szurkolók hiába várják, hogy rendszeresen eljárjon mérkőzésekre, mint teszi azt Roman Abramovics, Mohamed al-Fayed és Bill Kenwright producer, azaz a Chelsea, a Fulham, valamint az Everton közismert tulajdonosa.
Glazer tizenöt éves korában vette át litván bevándorló édesapjától annak órajavító boltját. A Forbes magazin ma 1,1 milliárd dollárra becsüli vagyonát, amelyet szerteágazó, többek között üzletközpontokra, lakókocsiparkokra kiterjedő vállalkozói tevékenységéből épített fel. A sportvilágba 1995-ben vonult be az amerikaifutball-liga "örökös" vesztese, a Tampa Bay Buccaneers felvásárlásával. A szkeptikusokkal dacolva, nyolc évvel később a "futottak még" csapatból bajnok lett. Glazer az angol labdarúgást kevéssé ismeri, a hírek szerint öt fia egyike, a 38 éves - és természetesen futballrajongó - Joel beszélte rá a Manchester Unitedra. A múlt héten mindenesetre három fiát is delegálta a United igazgatóságába, ahol várhatóan Joel tölti majd be az elnöki tisztséget. De még a fiúk sem terveznek rendszeres látogatást Manchesterbe, a megbeszélnivalókat konferencia-telefonhívásokkal kívánják elrendezni.
Notórius távol maradóként aligha csodálkozhat a Glazer família a manchesteri szurkolók és általában az egész brit közvélemény ódzkodásán, a negatív hangú sajtón. Közvetlen kommunikáció híján a fejleményeket megbabonázva követő lapok pénteken a kiszivárogtatott titkos üzleti terv nyilvánosságra hozatalával dúlták fel a kedélyeket. A nagy kérdés az, hogy az új tulajdonos milyen módon fizeti vissza a bankoktól felvett 374 millió fontos kölcsönt? Jó hír, hogy Glazer nem gondol az "álmok színpada", vagyis az Old Trafford eladására és visszalízingelésére, és nem vonul ki a Premier Liga húsz tagjára vonatkozó kollektív tévéközvetítési megállapodásból sem. A bérlettulajdonosokat, az Old Traffordot hétről hétre zsúfolásig megtöltő szurkolókat magára haragítja azonban a jegyárak jelentős emelésével. Míg ebben az évadban egy "mezei" helyért 26,50 fontot, ugyanezért 2010-ben már 36,50 fontot fizethetnek. Az átlagos jegyár 29,90-ről 46 fontra ugrik. Jóllehet a Chelsea-nél a bajnoki mérkőzések megtekintése már most is 48 fontba kerül, a nyugat-londoni csapat drukkereinek magasabb az átlagfizetésük. A United hagyományosan büszke arra, hogy alacsonyan tartja a jegyárakat, a Premiership klubjai között az arany középutat követve.
Glazer bevételnövelő intézkedései közé tartozik az egylet kereskedelmi tevékenységének 76 százalékos növelése. Az úgynevezett "4x4" szisztéma jegyében négy fő szponzortól évenként négymillió fontos támogatást várnak a klubnál. Sir Alex Ferguson szakvezető aligha ünnepli azt a tervet, hogy a United - ázsiai, amerikai és európai turnéja mellett - évente ellátogat Tampa Bay-be is. Az üzleti stratégia úgy kalkulál, hogy a Sky televízió 2008-ban tíz százalékkal, évi 1,1 milliárd fontra emeli a jogdíjat. Valószínűleg a múlté a "pénz nem számít" alapon folytatott átigazolási szisztéma, amelynek során Rio Ferdinand és Wayne Rooney 30 millió fontot megközelítő összegért került Manchesterbe. A jövőben játékosok vételére évi 25 millió font áll rendelkezésre.
Pénzügyi elemzők szerint a terv csak akkor tartható, ha a Manchester folyamatosan az első három között végez a bajnokságban, és a Bajnokok Ligájában eljut az egyenes kieséses szakaszig. Abban feltétlenül bízhat az új tulajdonos, hogy a szurkolók inkább fogcsikorgatva átalakítják büdzséjüket, de nem fordítanak hátat csapatuknak.