Megegyeztek Afrika adósságáról

Ritkán látta mindeddig a közvélemény fülig érő szájjal vigyorogni a "minden idők legjobb brit pénzügyminiszterének" tekintett Gordon Brownt. Tony Blair várható utódja láthatólag személyes sikereként könyveli el a világ legfejlettebb országai pénzügyminisztereinek londoni megállapodását, amelyet szombaton hoztak nyilvánosságra. Ebben az évben Nagy-Britannia tölti be a G8 soros elnökségét, melyhez július 1-jétől az EU hat hónapos irányítása is járul.

A John Snow amerikai pénzügyminiszter által "történelminek" nevezett megegyezés értelmében tizennyolc súlyosan eladósodott harmadik világbeli, köztük tizennégy afrikai országnak a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap és az Afrikai Fejlesztési Bank felé fennálló, összesen negyvenmilliárd dolláros adósságát azonnal leírják. (Az érintett országokat ábrázolja térképünk).

A G8 fiskális vezetői hírek szerint magukra vállalták a hitelek utáni kamatok kifizetését a következő tíz évben. Az adósság-elengedés folyamata nem fejeződik be. További kilenc ország közel áll ahhoz, hogy fellélegezhessen, tizenegy ország pedig a következő években szabadul meg visszafizetési kötelezettségétől. Végeredményben harmincnyolc ország mintegy ötvenötmilliárd dolláros adósságát írják le.

Gordon Brown számítása szerint Nagy-Britanniának a következő évtizedben összesen 530 millió fontjába kerül az adósságok elengedése. Ennek legnagyobb részét már korábban, Nagy-Britannia egyoldalú nemzetközi fejlesztési költségvetésének keretében félretették. Míg az Egyesült Államok 960 millió fonttal járul hozzá a projekthez, Németország és Franciaország kötelezettsége a brit hozzájáruláshoz hasonló. Gordon Brown megpróbálta elcsendesíteni a kétkedőket, akik attól tartanak: afrikai korrupt despoták "lenyúlják" a támogatásokat.

A G8 tagországok feltételül szabják, hogy az adósságelengedés eredményeként felszabaduló bevételt egészségügyre, oktatásra és infrastruktúrára fordítsák, és javítsák a gazdaságpolitika átláthatóságát.

A The Sunday Telegraphnak nyilatkozó Sir Bob Geldof, a közelgő Live 8 segélykoncert szervezője üdvözölte a "rendkívül fontos" bejelentést, melynek eredményeként "kétszáznyolcvanmillió afrikai ébred ma fel úgy, életében először, hogy nem tartozik senkinek, nem nehezedik rá többé kínzó adósságteher, amiről nem is tudta, hogyan keletkezett, soha nem akarta és soha nem is tudta volna visszafizetni".

Huszonnégy év után ismét összeáll a Pink Floyd. A legendás rockegyüttes tagjai a július másodiki londoni Live segélykoncerten játszanak újra együtt - jelentették be az esemény sajtósai. David Gilmour, Nick Mason Richard Wright és Roger Waters utoljára 1981-ben léptek fel együtt a londoni Earls Court-ban. A feltámadt rocklegenda-együttes igen előkelő társaságban lép majd a Hyde Parkban. David Gilmour a Pink Floyd gitárosa azt mondta: - A legtöbb emberhez hasonlóan én is meg akarom győzni a G8 országok vezetőit, hogy tegyenek meg mindent a szegénység enyhítésére, adjanak több támogatást a harmadik világnak. (Reuters)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.