Jövőre bevezetik az egyéni járulék-nyilvántartást
Katona Tamás hangsúlyozta: egészségügyi járulékot 3,7 milliónyian fizetnek - ebből is egymillióan csak a minimálbér után -, miközben 10 millióan kapnak ellátást. Megjegyezte: 600 ezer emberről ugyanakkor "nem tudunk semmit", s e létszám csökkentéséhez megfelelő információs rendszer szükséges.
Az államtitkár szerint ma a taj-kártya csak azt igazolja, hogy a tulajdonosa jogosult volt akkor az egészségügyi ellátásra, amikor azt kiállították. Katona Tamás szerint ez egy olyan bankkártya, amelynél csak azt nézik, hogy "én vagyok-e a tulajdonos, de azt már nem, hogy mennyi van a számlámon". Mint mondta: "a bankok ehhez nem lennének partnerek, de a társadalombiztosítás egy olyan bank, amelyik ebben partner, s ilyen a világon nincs".
Katona Tamás szerint az egészségügyi ellátáshoz való jogosultságot kell ellenőrizni, s ehhez egy egyéni járulék-nyilvántartás szükséges. mint mondta: "arra kötelezzük jövő év április elsejétől az összes vállalkozást, hogy havi bevallást közöljön valamennyi járulékfizetőről, s ennek alapján fizesse be egy számlára az összes járulékot".
Az államtitkár szerint ez jelentősen visszaszorítja majd a szürke és fekete gazdaságot is, s igazságosabbá teszi a közteherviselést. Közlése szerint megemelik a munkanélküli járulékot is az első három hónapra vonatkozóan - ez lényegében álláskereső támogatás lesz -, ezért csak az kapja, aki aktívan együttműködik a munkaügyi szervekkel.
Katona Tamás hangsúlyozta: elkerülhetetlen a közszféra létszám- és bérhelyzetének a reformja, ugyanis a 800 ezres közalkalmazotti létszám rendkívül sok. Példaként említette, hogy miközben az elmúlt tíz évben 150 ezerrel csökkent az iskolákban a gyermeklétszám, a pedagógusok száma szinten maradt. Hozzátette: a kórházi ágyak száma 10 ezer lakosra számítva másfélszer több, mint a Magyarországnál jóval fejlettebb Ausztriában.
(forrás: MTI)