Az első NATO-misszió Afrikába

Történelme során első ízben a NATO megjelenik Afrikában: a tagállamok védelmi miniszterei csütörtöki brüsszeli ülésükön megadták hozzájárulásukat, hogy a szervezet segítséget nyújtson az Afrikai Unió szudáni, darfuri békefenntartó missziójához.

Ezt a segítséget (alapvetően légi szállításról van szó, illetve kiképzésről: katonaságot a NATO nem küld a térségbe) maga az Afrikai Unió kérte, látva, hogy egyébként képtelen hatékonyan fellépni a nyugat-szudáni tartományban immár 2003 óta zajló összecsapások ellen. A térségben lakó népcsoportok a szudáni központi kormányzatnak az őslakosokat elnyomó politikájával indokolták felkelésüket, velük szemben pedig kormánypárti arab milíciák állnak. A harcokban, s az ezeket követő éhínségben, járványokban ENSZ-források szerint mintegy 180 ezer ember vesztette életét, kétmillióan pedig lakóhelyük elhagyására, menekülésre kényszerültek.

Az Afrikai Unió jelenleg 2700 katonát állomásoztat az óriási, Franciaországhoz hasonló nagyságú dárfúri tartományban, s ezt a számot szeptemberre 7700-ra akarja növelni. Ehhez viszont nincsenek megfelelő szállítóeszközei, s ezért kérte a NATO közreműködését. A csapaterősítések keretében Ruanda három, Szenegál kettő, Nigéria szintén kettő, Dél-Afrika pedig egy zászlóaljat fog Szudánba küldeni - s a ruandaiak helyszínre juttatását az amerikaiak, a szenegáli erők elszállítását pedig a franciák vállalták magukra.

A franciák azonban közölték, hogy ezt nem a NATO, hanem az EU zászlaja alatt teszik majd (az Afrikai Unió ugyanis ez utóbbit szintén segítségre kérte), s ez a tény a mostani miniszteri tanácskozón sokakban ismét felidézte a NATO és az EU biztonságpolitikai rivalizálásának veszélyét. A kiadott közlemény azonban igyekszik megnyugtatóan fogalmazni (eszerint a NATO folytatni fogja a koordinációt az Európai Unióval), Peter Struck német védelmi miniszter pedig a segítségnyújtás fontossága mellett teljesen másodlagos kérdésnek mondta, vajon ki fogja játszani a vezető szerepet a koordinálásban.

A NATO légi szállítási akciója július elsejével indulhat majd meg.

A védelmi miniszteri tanácskozással egy időben mintegy tucatnyian tüntettek a NATO brüsszeli székháza előtt, így tiltakozva amiatt, hogy az amerikaiak még mindig atomfegyvereket tartanak Belgiumban. A tüntetés békésen zajlott.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.