Humusz: az a legjobb hulladék, ami nincs
A zöldszervezet vezetője elismerte, hogy a hulladéktermelődés minimalizálásának ösztönzése szerepel a kormányzat stratégiájában, ám szerinte az intézkedések mégis a jobb üzletet jelentő hulladékártalmatlanításra irányulnak.
"Ne csak retorikai szinten, hanem a büdzsé elosztásakor is jelenjen meg a hulladékképződés megelőzésének alapelve" - hangoztatta Szilágyi László.
Szerinte az a legjobb hulladék, ami létre sem jön. Érvelése szerint még a hulladékok újrahasznosítása is jelentős anyag- és energiaigénnyel jár, nem beszélve a hulladék lerakásáról, ami pedig a legkevésbé környezetbarát hulladékkezelési mód.
"Ehhez képest sorban épülnek az óriási lerakók ahelyett, hogy a kormányzat inkább a lehető legkevesebb hulladékkal járó beruházásokra ösztönözné a gazdasági szervezeteket" - fogalmazott az elnök.
A miniszter szerint forradalmi lépéseket tett a kormány
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter ugyanakkor úgy látja, hogy a kormány az elmúlt évben "forradalmi jelentőségű" lépéseket tett a hulladékképződés kordában tartására. Például bevezették a darab alapú termékdíjat, ami a visszaváltható italcsomagolások elterjedésének elősegítésével járul hozzá az eldobható csomagolások mennyiségének csökkenéséhez.
A hulladékképződés megelőzését szolgálja a mennyiségarányos szemétdíj bevezetése - közölte utalva arra, hogy ez közvetlen anyagi érdekeltséget teremt a fogyasztók számára saját háztartási hulladékuk csökkentésében.
Persányi szerint az elektronikai berendezésekre és az autóroncsokra bevezetett visszavételi kötelezettség, valamint a környezetbarát technológiákat és termékeket ösztönző integrált szennyezés-megelőzési rendszer is közvetetten a hulladékképződés csökkentését vonja maga után.
"A demokratikus társadalmi játékszabályok keretei között ennél gyorsabb lépések nemigen tehetők" - tette hozzá a miniszter. Szólt arról, hogy mindezeknek az intézkedéseknek ellenére a jelenlegi fogyasztói szokások miatt Európa többi országához hasonlóan Magyarországon is egyre több hulladék keletkezik. Adatai szerint az összes hulladék egyötödét jelentő települési háztartási szemét 1980 óta az évi 2,3 millió tonnáról máig több mint duplájára nőtt az országban.
(forrás: MTI)