Beszélt, de mit mondott?

Elsősorban a múlt évi olimpia, nem utolsósorban február 8-a óta furdalhatta a közvélemény és a sajtómunkások kíváncsiságát az, mit is gondol Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) elnöke, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, illetve a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tagja, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára a három, doppingvétségen ért súlyemelő - Gyurkovics Ferenc, Kecskés Zoltán és Kovács Zoltán - ügyéről.

Aján a játékokat követően nem elemezte a helyzetet, s bár február 8-án sem tette ezt, akkor az MTV Napkelte című műsorában titokzatosan közölte: nevekre lebontva tudja, mi történt Athénban.

Az Aján által végül tegnapra szervezett sajtóbeszélgetésen sem derült ki részletesen és pontosan, mi történt Athénban.

A Népszabadság - a súlyemelők egyikének lapunknak tett határozott kijelentése nyomán - azt kérdezte a nagy teherbírású szakembertől: mi motiválta akkor, amikor az IWF eltiltó határozata előtt találkozóra invitálta Kecskést és Gyurkovicsot, és arra próbálta rábírni őket, nyilatkozzák azt, hogy potencianövelő szert szedtek, így megúszhatják a kétéves büntetést egyesztendőssel? Aján - aki a beszélgetés során azt mondta, a két versenyző mintájában talált oxandrolon összetevője a potencianövelő készítményeknek - felvetésünkre úgy reagált: igen, randevúzott velük, de csak azért, hogy az érintetteket rávegye, "mondják el az igazságot". Így vagy úgy: Kecskés és Gyurkovics azóta sem mondta el "az igazságot". Kivált, mert - Ajánnal szöges ellentétben - mindketten állítják, potencianövelő szert nem szedtek, s ezt a feltételezést kikérik maguknak; miként tartják magukat ahhoz a véleményükhöz, hogy Athénban manipulálták mintáikat. (Az oxandrolon az egyetlen, vizeletben oldódó anabolikus szteroid; hatása gyönge, négy-öt hét után fejtheti ki hatását.)

Mindenesetre Aján Tamás - megjegyezve, hogy "a súlyemelők nem az én témám" - elmondta: az ügyben a teljes felelősség a sportág hazai szervezetére hárul. Konkrét - vagy annak tetsző - megállapításait nehéz volt faktumként értékelni, mert előzetesen leszögezte: neveket nem említ. Ennek megfelelően nem is említett nevet, amikor - Kecskésék állítólagos potencianövelő szere kapcsán - arról beszélt: annak idején őt "úgy tájékoztatták", hogy az "edzőtáborban két úr ilyennel élt". E kevéssé értelmezhető - és számos kérdést fölvető - megfogalmazás után Aján nem mondta ki, ugyanakkor sejtette, hogy a két súlyemelő "potencianövelés" következtében bukott meg, esetleg "öntözésük" folytán adódhatott némi probléma... Avagy: "Azt feltételezem, hogy nem a saját vizeletüket adták le." A Magyar Nemzet munkatársa szóba hozta, hogy az ominózus minták némelyikét nyitott kémcsövekben hozták-vitték az athéni laborban, ami legalábbis véleményessé teszi a pozitív esetek kialakulását; a fölvetésre Aján úgy reflektált, hogy ő a laboratóriumok közelébe sem mehetett.

A Sport plusz azt kérdezte Ajántól, hogy miért exponálta magát Mezőfi Miklós mellett, s az IWF miért kooptálta a doktort - Athén idején a súlyemelő-válogatott keretorvosát, jelenleg a magyar szövetség elnökét - a nemzetközi szervezet orvosi bizottságába, miután a három olimpiai doppingeset okán minimum érintett lehet. A reakció: "Maximálisan kiállok Mezőfi mellett, kiváló orvos. Ő lehetett a legutolsó, aki bármilyen segítséget adott a versenyzőknek."

Ez utóbbi mondatot többféleképpen is lehet érteni és értelmezni, mindenesetre azt gondoltuk, közelebb kerülünk néhány "X-akta"-szerű kérdéshez. Például: ha két nappal a versenye előtt Gyurkovics doppingmintája negatív volt - az volt -, miként lehetett a viadal után pozitív a tesztje? És ebből következően: ha - mint Aján utalt rá - az oxandrolon potencianövelő szer nyomán kerülhetett a vizeletbe, akkor Gyurkovics közvetlenül a viadala előtt, hirtelen milyen indíttatásból kezdett volna hozzá férfiassága "fokozásához"?

Miután Aján érdemben keveset rögzített, valószínűleg soha nem tudjuk meg, mi történt Athénban. S ha hozzávesszük: 1. Gyurkovics tárgyalási kérelmét annak dacára sem tárgyalta a lausanne-i Sportdöntőbíróság, hogy előzőleg elfogadta a súlyemelő vonatkozó beadványát; 2. Kecskés C mintáját azt követően nem vizsgálta meg a kölni laboratórium, hogy elsőre igent mondott a kontroll elvégzésére; 3. Kováccsal szemben az athéni súlyemelőcsarnok emberei eljárási hibát követtek el, mert a nyitó gyakorlata során megsérült versenyzőt mindenekelőtt orvosi ellátásban kellett volna részesíteni; nos, akkor annyiban maradhatunk: Athén "hátrahagyott" bizonyos kérdéseket.

Méghozzá sokat...

A Magyar Súlyemelő Szövetség fegyelmi bizottsága szerdán - ismétlődő doppingvétségért - örökre eltiltotta a versenyzéstől Kecskés Zoltánt, akit a tavaly nyári ötkarikás játékokról közvetlenül olimpiai fellépése előtt zártak ki pozitív minta szolgáltatása miatt. (MTI)

Érdemben keveset rögzített
Érdemben keveset rögzített
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.