Emelt szintű szóbelivel folytatódik az érettségi

Az emelt szintű szóbeli vizsgákkal folytatódnak szerdától az idei kétszintű érettségi vizsgák.

A szóbeliket emelt szinten június 8-a és 14-e között, középszinten június 20. és július 1-je között tartják. Az oktatási tárca tájékoztatása szerint az idén összesen 115.553 diák érettségizik, a maturálók összesen 482.463 vizsgára jelentkeztek. Középszinten 103, emelt szinten 78 tárgyból vizsgáznak a diákok.

Középszinten 69.899-en tesznek vizsgát, emelt szinten 16.758-an  vizsgáznak. Mindként szinten 26.569 tanuló érettségizik. A diákok a középszintű szóbeliket a saját iskolájukban működő  vizsgabizottságok, az emelt szintű szóbeli vizsgákat az OKÉV regionális igazgatóságai által felkért vizsgahelyszíneken, háromtagú tantárgyi bizottságok előtt teszik le.

Az emelt szintű vizsgákat a hat vizsganap alatt országosan 182 vizsgahelyszínen, összesen 2075 tantárgyi bizottság előtt teszik le a tanulók. A legtöbb vizsgatárgyból minden regionális igazgatóság szervez vizsgákat, ebben az esetben a vizsgahelyszín kiválasztásakor elsődleges szempont – a vizsgázók lakhelyéhez viszonyítva - a jó megközelíthetőség és a megfelelő vizsgafeltételek megléte volt.

Középszinten elsősorban a vizsgatárgyak száma határozza meg, hogy a vizsgabizottság elnökén kívül hány tagja van a vizsgabizottságnak. Ebben a tekintetben a vizsgaszervezés a korábbi  évek gyakorlatához képest nem változott.

Az emelt szinten vizsgáztató tantárgyi bizottságok három vizsgáztató tanárból állnak, akik közül az egyik az elnöki  feladatokat is ellátja. A vizsgáztatókat az OKÉV regionális igazgatóságai választják ki, a vizsgaszabályzatnak megfelelően azok  közül, akik az erre felkészítő akkreditált továbbképzéseket sikeresen elvégezték.

Tartalmi tekintetben a legfontosabb újdonság, hogy a vizsgatételek a mindenki számára nyilvános és jogszabályban is rögzített követelmények szerint készültek, így a megfelelően  felkészült vizsgázókat nem érheti "meglepetés".

A legfontosabb két módszertani újdonság, hogy a szóbeli tételek az adott napon az ország minden tantárgyi bizottságban egységesek, és hogy a szóbeli feleleteket egységes értékelési módszertan (értékelési útmutató) alapján kell értékelni.

A vizsga minősítése pontszámmal történik, tehát külön szóbeli osztályzat az új vizsgarendszerben nincs. A vizsga minősítése úgy  alakul ki, hogy az írásbelin és a szóbelin elért pontszámokat  összeadják, és ezt az elérhető összpontszám százalékában fejezik ki.  A százalékérték alapján osztályzatot is meghatároznak, azonban a  felsőoktatási felvételi pontok kiszámításához a százalékos eredményt  használják.

A vizsgaszabályzat szerint 8 óra előtt nem kezdődhet és 18 óra  után nem folyhat a vizsga, a diákoknak a vizsgabehívón szereplő  időpont előtt 30 perccel kell megjelenniük a vizsga helyszínén. Magukkal kell vinniük a vizsgabehívót és egy a személyük  azonosítására alkalmas okiratot.

Egy napon, az időbeosztástól függően, 13-18 diák vizsgájának  biztonságos lebonyolítására van lehetőség. Egy vizsgacsoportba a  szabályzat szerint legfeljebb 6 diák osztható be. Emelt szintű vizsgán (az idegen nyelvek kivételével) a  felkészülési idő 30 perc, a vizsga időtartama maximum 20 perc. Az  idegen nyelvi vizsgákon nincs felkészülési idő, a vizsgatétel  kihúzása után a vizsgázó gyakorlatilag azonnal megkezdi feleletét.

Ha a vizsgázó a húzott tétel anyagából teljes tájékozatlanságot  árul el, az elnök egy alkalommal póttételt húzat vele. Ez esetben a  szóbeli minősítést a póttételre adott felelet alapján kell  kialakítani úgy, hogy az elért pontszámot meg kell felezni és egész pontra fel kell kerekíteni, majd a százalékos minősítést és az  osztályzatot ennek a pontszámnak a figyelembe vételével kell kiszámítani.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.