Védegylet: Van átjárás a szellemi törésvonalakon
Olyan ez, mint amikor egy kis hajó nyer a nagy jachtok számára meghirdetett versenyen - hangzott el a Védegylet sajtótájékoztatóján. A Védegylet volt az, amely februárban Sólyom Lászlót javasolta államfőnek.
A legújabb kori magyar történelemben példátlan, hogy a parlament egy alulról jövő civil kezdeményezés jelöltjét válaszsza meg államfőnek - hangzott el. Schiffer András, a szervezet munkatársa szimbolikus gesztusnak nevezte Sólyom győzelmét, amely azt üzeni a társadalomnak, hogy van átjárás az 1990 óta mesterségesen kreált, 2002-ben pedig elmélyített szellemi törésvonalakon. Az alkotmányos berendezkedés fundamentumává tette a méltóság védelmét - méltatta Schiffer az új köztársasági elnököt. Rauschenberger Péter - a már említett jachtos példa mellett - ahhoz a néhány évvel ezelőtti mérkőzéshez hasonlította Sólyom László sikerét, mint amikor a Zalaegerszeg legyőzte a Manchester Unitedet. Értékelése szerint Magyarországon is van lehetőség arra, hogy az állampolgárok részesei legyenek a demokratikus folyamatoknak.
Sólyom Lászlót végül a jobboldal jelöltjeként választották meg, méghozzá egy baloldali-liberális többségű parlamentben. A várható belpolitikai következményeket firtató kérdésünkre Schiffer András úgy vélte, nincs racionális indoka annak, hogy ez hatással legyen az ország kormányozhatóságára. A Fidesz távol maradt a választás első fordulójától, és egyesek szerint a szavazás titkossága is sérült. A Védegylet képviselői Sólyom Lászlótól éppen azt várják, hogy helyreállítsa a demokratikus jogállam tekintélyét.
Megbukott a köztársaság- elnök-választási módszer, s ennek egyik oka, hogy a pártok szinte mértani pontossággal megosztották a lakosságot, ez pedig nem érdeke a társadalomnak - mondta lapunknak Borsik János szakszervezeti vezető. Szerinte az államfő választása akkor ad teljes politikai és társadalmi legitimációt a tisztségnek, illetve az azt betöltő személynek, ha közvetlenül választják meg. A felszínre tört koalíciós ellentét nem jelez jót a következő tíz hónapra sem az országnak, sem a munkavállalóknak. (K. J. E.)