Számháború az uniós büdzséről

Magyar EP-képviselők elégedettek a 2007-13-as EU-költségvetésről szóló Böge-jelentéssel. Ez lesz a parlament „papírja” a jövő heti uniós csúcsra. Kiderült: az elmúlt öt évben 5,34 milliárd euró egyszerűen elfolyt a tagállamokban. 

Úgy ítéljük meg, hogy a kényszerűségből szűkebb új EU-költségvetés is megfelelően elő fogja segíteni az új tagországok felzárkózását - jelentette ki kedden az Európai Parlamentben (EP) Fazekas Szabolcs (MSZP), a költségvetés-ellenőrzési bizottság elnöke. A strasbourgi plénum Reimer Böge német konzervatív képviselő jelentését vitatta meg – szerdán pedig minden bizonnyal megszavazza. Így ez lesz az alapja a 2007-13-as keretköltségvetésről tartott egyeztetésnek a tagállamközi tanács és az EP között. - Számunkra az a legfontosabb, hogy a felzárkózásunkat szolgáló strukturális és kohéziós alapok megfelelő mértékben álljanak rendelkezésre. Üdvözöljük, hogy az EU a bruttó összjövedelem 0,41%-át kívánja e célra fordítani, ami a GDP négy százalékáig lenne felhasználható. Örömteli az is: a Böge-jelentés a kohéziós alapoknál eltekint az ún. n+2 szabálytól, vagyis a lehívható pénzek nem vesznének el két év után – mondta Fazekas. 

A fideszes Surján László szerint „a Böge-jelentés megvalósítható kompromisszum. Magyarország érdekeinek is megfelel, hogy a felzárkóztatásra a bevételek 0,41 százalékát szánjuk. Fejleszteni lehet ebből a kutatást, a tudásalapú társadalmat, s lehet segíteni az úthálózat építését, a munkahelyteremtést.” A szocialista Tabajdi Csaba ugyanakkor a mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapok felhasználásáról szóló Schierhuber-jelentés vitájában nehezményezte, hogy „sajnos a vidékfejlesztési kilátások jelenleg nem túl biztatóak.” Kifejtette: az Európai Bizottság (EB) eredeti javaslata a hét évre 88 milliárd eurót irányzott elő vidékfejlesztésre. Az EP szakbizottsága ehhez képest 95,75 milliárdot javasolt, viszont a legújabb elnökségi javaslat mindössze 73-75 milliárddal számol.

Az EP egyúttal elfogadta az ún. Bösch-jelentést, amely megállapítja: egyedül 2003-ban 922 millió euró kárt okozott az EU-nak a pénzek szabálytalan felhasználása a tagállamokban. Ebből a cigarettacsempészés 200 milliós tétel. Az OLAF, az unió csalásellenes hivatala adatai szerint az elmúlt öt évben 5,34 milliárd euró veszett el kézen-közön – ebből százmilliót sikerült csak visszaszerezni.

Az EP-vel egyidőben, Luxemburgban ülésező pénzügyminiszteri tanács (Ecofin) a pénzmosás elleni intézkedéseket hozott: a bankoknak, könyvelőknek kötelező lesz például jelenteniük a legalább 15 ezer eurós (3,74 millió Ft) befizetéseket. Az Ecofin megszüntette a túlzottdeficit-eljárást Hollandiával szemben, júliusban viszont – Brüsszel legújabb javaslata nyomán – Olaszországnak kell számolnia ugyanezzel. Mint ismert, az eljárással azokat a tagállamokat – jelenleg Magyarországot is – terhelik, amelyek nem tartják be az euróövezet költségvetési normáit, az ún. maastrichti kritériumokat. 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.