Kalózok és terroristák fenyegetnek
A kalózkodás egyre nagyobb veszély a 960 kilométer hosszú, s helyenként csupán egy kilométer széles szorosban. Itt évente legalább 50 ezer hajó halad át, a világ külkereskedelmébe bekerülő kőolaj felével és a világpiacra dobott áru egyharmadával. A japán kőolajimport háromnegyede, Kína szénhidrogén-behozatalának fele ezt az utat teszi meg. De a világ csúcstechnológiai kereskedelmi forgalmának, drága fogyasztási cikkeinek jelentős része is itt hajózik el - állandó kihívást jelentve a mind jobban felfegyverzett és egyre jobban tájékozott kalózok számára.
A másik reális veszély, ha a terroristák lépnek a kalózok helyébe. Az iszlám szélsőségesek eddig is jelen voltak Thaiföldön, a Fülöp-szigeteken és Indonéziában. Kapcsolatban állnak az al-Kaidával is. Elemzők szerint egy terrortámadás, amely a szoros lezárásához vezetne, hónapokra megbénítaná a világkereskedelmet.
Az Egyesült Államok tehát érdekelt a vízi út védelmében. Washington már többször felajánlotta flottáját a támadások megelőzésére, hangsúlyozva, hogy ez nem sértené a szorossal határos országok szuverenitását. Az amerikaiak felajánlkozását a közös járőrözésre azonban mindhárom part menti állam elutasította. Feltehetően nem kívánják az USA állandó haditengerészeti jelenlétét a térségben, annak ellenére, hogy a kalózkodás éppen nekik okoz károkat.
A hajózási társaságok egyelőre azt fontolgatják, hogy felfegyvereznék az eddig védtelen kereskedelmi hajókat.
Az amerikai védelmi miniszter tárgyalásain szó volt a Thaiföld déli, részben muzulmánok lakta vidékét nyugtalanító erőszakról. Tavaly óta több száz életet oltottak ki a merényletek és a mindennapossá vált lövöldözések a buddhista vallású ország déli tartományaiban, ahol a mohamedánok vannak többségben.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter szerint korai arról beszélni, hogy Washington esetleg már az elkövetkező hetekben eldönti, az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé viszi vagy sem a vitatott észak-koreai atomprogram ügyét. Ilyen értelmű információk szivárogtak ki korábban Donald Rumsfeld környezetéből, noha maga a védelmi miniszter Bangkokban azt mondta, hogy az amerikai kormány továbbra is a "hatoldalú tárgyalások ösvényén van". E források szerint viszont Japán, amely komolyan veszélyeztetve érzi magát, szeretné az ügyet mihamarabb az ENSZ BT elé vinni. (MTI)