Egy hét az önzetlenség jegyében
Véradás, ételosztás, szemétgyűjtés, kertgondozás, egészséges életmóddal kapcsolatos és mentálhigiénés tanácsadás, alapítványok tevékenységét bemutató nyílt napok, játszóházak, sportnapok, vetélkedők, időseknek, gyermekeknek szervezett szórakoztató programok, kiállításmegnyitók, civil szervezeteknek szóló tapasztalatcserét kínáló szakmai találkozók. Ezek az idei, június 6-12. között zajló ötödik önkéntes hét leggyakoribb programjai, amelyek sikeréhez önkéntesekre, érdeklődőkre számítnak a szervezők. A www.klassic.hu/onkentes oldalon elhelyezett térképes kereső segítségével bárki találhat lakóhelyéhez közeli programot.
A rendezvényeket koordináló Önkéntes Központ Alapítvány (ÖKA) szeretné elérni, hogy az ország minél több táján a lehető legtöbb civil szervezet, cég, közintézmény és önkéntes kapcsolódjon be a közcélú programokba. Igazi önkéntesprogramnak az tekinthető, amely önkéntesekre épül, közösségi érdeket szolgál, lehetőség szerint nyitott, vagyis bárki bekapcsolódhat, céljai között nem szerepel profitszerzés és nem szolgál politikai érdeket.
A figyelemfelkeltésre szükség is van. A KSH adatai szerint hazánkban az informális, vagyis civil szervezethez nem kapcsolódó önkéntesek száma 1995-ben csaknem 2,3 millió volt - a felnőtt korú lakosság 29 százaléka -, míg a formális szervezetekben tevékenykedőké 400 ezer volt, s mindöszsze a felnőtt korú népesség öt százalékát tette ki. Ugyanezek az arányok több nyugat-európai országban is meghaladják a 30 százalékot, az Egyesült Királyságban 48 és 78 százalék, Svédországban pedig 48 és 52 százalék, vagyis bőven van mit tenni a hazai önkéntesség fejlesztéséért.
Igaz, az elmúlt években egyre több figyelem fordult az önkéntes tevékenységre. A tavalyi önkéntesek hete alatt 17 megyében 130 szervezet, több mint 260 programmal kapcsolódott be a rendezvénysorozatba, több ezer embert mozgósítva. Az ÖKA az önkéntesség mind szélesebb körű társadalmi elfogadottsága érdekében képzési programot indít, hogy az önkéntesekkel foglalkozó civil, állami és for-profit szervezetek felkészülhessenek az önkéntesek fogadására, munkájuk szervezésére. Az alapítvány tizenöt felkészült szakembere önkéntes programfejlesztést, illetve menedzsmentismereteket oktat majd. Módszereikkel ma délután ismerkedhetnek meg a fővárosi érdeklődők.
A magyar önkéntesek eddig tevékenységüket több mint 30 millió munkaórában végezték, s ennek révén közel húszmilliárd forintot takarítnak meg az országnak évente - egyelőre még törvényes szabályozás, védelem nélkül.
Többévi egyeztetés után a kormány elfogadta a közérdekű önkéntes tevékenységet szabályozó törvény tervezetét, amelyet május 23-án terjesztettek a parlament elé. A jogszabály egy fogadószervezetnél ellenszolgáltatás nélkül végzett munkaként határozná meg az önkéntes munka fogalmát. A munkáltató és az önkéntes munkavégző szerződésben határozná meg a munkavégzés tartalmát és idejét. Az önkéntes nem kaphat fizetséget tevékenységéért, de arra lehetőséget adna a törvény, hogy elszámolhassa utazási költségét, a munkáltató pedig a többi között az alkalmazott képzésével kapcsolatos költségeket. Emellett meghatározná az adható juttatások körét, amelybe olyanok tartoznának, mint a munkaruha, szállásköltség-térítés, élet-, felelősség- vagy balesetbiztosítás, napidíj, illetve jutalom.