Csökkent Magyarország idei EU-költségvetési hozzájárulása
A testület az egyik uniós garanciaalap tavalyi maradványa, illetve friss gazdasági adatok (növekedési ráta, infláció, árfolyam, vám- és áfabevételek) alapján uniós szinten összesen 526 millió eurós csökkentésről döntött a 25 tagország számára.
A legnagyobb mértékű a mérséklés Nagy-Britannia (909 millió euró) és Németország (320 millió) számára, Magyarország a harmadik legnagyobb csökkentést kapta. Néhány ország hozzájárulása viszont a friss adatok tükrében emelkedett: Lengyelország 318 millió euróval többet (2,367 milliárdot), Spanyolország 163 millióval magasabb összeget (8,9 milliárdot) juttat a közös büdzsébe, de többet fizet például Csehország (999) is.
Az EU brüsszeli végrehajtó testülete már májusban is bejelentett egy jelentős csökkenést a tavalyi költségvetési maradványra hivatkozva: akkor 22 millió euróval kurtították meg az eredetileg 1,003 milliárd euróban megállapított magyar hozzájárulást. Uniós szinten az eredeti 105,216 milliárdos befizetés a mostani döntéssel együtt 101,953 milliárdra csökken.
Dalia Grybuskaité, a bizottság költségvetés kérdésekért felelős tagja hétfőn jó hírnek minősítette a mérséklést, és úgy vélte, annak minden tagország haszonélvezője lesz, amelynek nemzeti forrásai növekednek az uniós kötelezettségek csökkenésének köszönhetően.
A most "elosztott" többlet egy része a külpolitikai és humanitárius akciók finanszírozásához működtetett garanciaalapban keletkezett, másik részét a friss bevételi adatok, illetve gazdasági mutatók alapján számították ki. Az idén 526 millió eurós garanciaalap többletét jelentős részben éppen az okozta, hogy a tavalyi csatlakozással az új EU-tagok kikerültek annak kedvezményezetti köréből, sőt befizetőivé váltak. A többi mutató közül az euróövezeten kívüli országok számára mindenekelőtt az uniós kasszát érintő bevételek és a valutaárfolyam alakulása vezetett a hozzájárulás felülvizsgálatához.
A bizottság azt is bejelentette, hogy idén 60 millió euróval - 5,1 milliárdra - csökken Nagy-Britanniának az unióban egyedülálló költségvetési visszatérítése. A 2007-2013 közötti keretköltségvetés jelenleg folyó vitájában mindazonáltal a 24 másik tagállam egyebek közt azt szeretné elérni, hogy a 20 éve bevezetett brit visszatérítés teljesen szűnjék meg.
(MTI)