Szívlapát helyett orvos

Évek óta stagnál, és a szakmai prognózisok szerint a következő években sem növekszik az állatgyógyászati készítmények hazai piaca. A kedvtelésből tartott állatok gyógyszerszámlája folyamatosan nő, a haszonállatoké viszont csökken.

Öt éve mintegy tízmilliárd forint értékben adtak el Magyarországon állatgyógyászati készítményeket. Tavaly ugyanekkora volt a piac teljesítménye, csak épp a belső arányok változtak: míg 2000-ben minden tíz elköltött forintból kilenc a haszonállatokra jutott, 2004-ben egyes források szerint négy, mások - például dr. Móré Attila, a piacvezető Alpha-vet Állatgyógyászati Kft. ügyvezető igazgatója - szerint csaknem három forintot már a kedvtelésből tartott jószágokra költöttek a gazdák.

A piac összértéke hosszabb ideje nem nő, ami reálértéken csökkenést jelent. - Két-három év múlva várhatóan ugyanitt tartunk majd, azzal a különbséggel, hogy a kényszerű hatékonyságnövelés miatt várhatóan tovább csökken a haszonállatszegmens aránya, amit optimális esetben kiegyenlít a társállatokra fordított költségek növekedése - jósolja az ügyvezető.

Dr. Móré Attila szerint az utóbbi mindenütt a fejlett világban a GDP-vel párhuzamosan változik: a kutya és a macska alapvetően luxuscikk, akikre csak az költ, aki megengedheti magának. - Húsz éve a háziállatokat Magyarországon alapvetően szívlapáttal "gyógyították". Ma ez örvendetes módon már bűncselekménynek számít, ráadásul a kulturális színvonal növekedése is ugyanebbe az irányba mutat, vagyis afelé, hogy egyre többen viszik a háziállatukat állatorvoshoz - fogalmazott Móré Attila. Változás az is, hogy míg korábban egy kutyának leginkább csak veszettség elleni oltást adattak, ma már a féregtelenítés és az évi egyszeri, több fertőző betegség ellen hatásos kombinált védőoltás is egyre gyakoribb.

A szakember szerint a folyamat az országon belül is tökéletesen leképezi a jövedelmi viszonyokat, vagyis egy ózdi állatorvos lényegesen kisebb és szűkmarkúbb pacientúrára számíthat, mint egy hasonló népességű körzetben dolgozó budapesti. Ezen a területen országosan csak a GDP-növekedés függvényében várható további előrelépés, egyébként legfeljebb egy új állat-népbetegség jelentkezése bővítené ugrásszerűen a keresletet.

A haszonállatok gyógyításában az állatállomány csökkenése és újabban a gazdák szorult anyagi helyzete sem az állatgyógyszer-forgalmazók malmára hajtja a vizet. Itt a leghatékonyabb piacélénkítő lépésnek azok az állami beavatkozások számítanak, amelyekkel egy-egy fertőző betegséget próbálnak meg kiszorítani az országból, jelentős keresletet támasztva a gyógyszerek iránt. A szarvasmarháknál az IBR, a sertéseknél a PRRS és az Aujeszky-féle betegség ellen kezdődött korábban ilyen államilag támogatott mentesítés, ám ezek a költségvetési megszorítások nyomán leálltak vagy lelassultak. - Komoly érdekütközésekről van szó: a gazdáknak hasznos lenne az állatállomány teljes mentessége, mert javítaná az exportesélyeket, és lehetővé tenné, hogy a vágóállatok mellett a drágább tenyészállatokkal is ellássák az európai piacot. A vágóhídi- és húsoslobbi viszont ellenérdekelt, számukra ugyanis kedvező az olcsó, de gyakran fertőzött külföldi alapanyag behozatala, és az is, ha a teljes mentesség híján az itthoni árak is alacsonyabbak - jegyezte meg.

A hobbiállattartók egyre többet költenek kedvenceikre
A hobbiállattartók egyre többet költenek kedvenceikre
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.