Az Abu-Graib-i fotók kiadását rendelte el egy amerikai bíró
A New York-i szövetségi bíró közép-európai idő szerint pénteken hozott határozatában utasította az amerikai hadsereget, hogy a tájékoztatás szabadságát kimondó törvény alapján tegyen hozzáférhetővé négy videofelvételt és 144 fotót a felperes Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) számára. A szóban forgó anyag része annak a gyűjteménynek, amelynek a közzététele tavaly áprilisban kirobbantotta a Bagdad melletti Abu Graib nevét világgá repítő iraki börtönbotrányt.
Az ACLU gyanúja szerint az eddig visszatartott felvételek bizonyíthatják, hogy a visszaéléseket nem csupán néhány elvetemült katona követte el. A bíró egy hónapot adott a hadseregnek a felvételek átadására. Közzétételük feltételéül szabta az áldozatok személyiségi jogainak a védelmét, arcuk kitakarását
A washingtoni kormányt a foglyokkal való módszeres visszaéléssel vádoló ACLU igazgatója, Anthony Romero érve szerint az amerikai népnek joga van tudnia, mit követnek el a nevében, bármilyen visszataszítóak és sokkolóak is a képek. A kormány jogi képviselője a perben azzal érvelt, hogy a képek nyilvánosságra hozatala még szerkesztett formában is sértené a genfi egyezményt, mivel további megalázásnak tenné ki az őrizeteseket.
A jogvédő szervezet eddig 36 ezer oldalnyi dokumentumhoz és 130 vizsgálati jelentéshez jutott hozzá a szárazföldi erőktől és az amerikai Szövetségi nyomozó irodától (FBI). A szervezet a Központi hírszerző Ügynökségtől (CIA) is dokumentumokat követel.
(MTI)